r 183 Ontegenzeggelijk zijn de Amboineezen en niet minder de Menado- neezen hartstochtelijke liefhebbers van feestviezen; bij geen landaard, zelfs niet bij de Europeanen bestaat zoo'n voorliefde voor spel en dans van allerlei aard, als bij hen, en iedere gelegenheid wordt dan ook door hen gretig aangegrepen, om aan die neiging bot te vieren. Het is aardig om te zien, met hoeveel ambitie de soldaten eener Amboi- neesche compagnie zich allerlei moeite getroosten om gelegenheden als Koningin'8 verjaardag, prijsschieten, etc. te vieren, terwijl daarbij op de aanwezigheid of een bezoek hunner officiereu door hen zeer hoogen prijs wordt gesteld De commandant eener Amboineesche compagnie zal wèl doen, daarmede rekening te houden. Niet ontkend kan worden, dat hun zucht tot pret maken vaak leidt tot overmatige verlofsaanvrage, zoowel in de nabijheid van het garni zoen, als naar hun negorijen, en 't is noodig dat daaraan, vooral door het in het oog houden van billijke aanspraken, grenzen worden gesteld. Door zijn bevattelijkheid, goede wil, trots, en als men het zoo noemen mag, eergevoel, is het Amboineesche element ontegenzeggelijk het gemakkelijkst vaD alle in het leger dienende Inlandsche landaarden aan de militaire orde en tucht te gewennen, en indien men hun eigen schappen kent en daarmede rekening houdt, kost het beheer eener Amboineesche compagnie weinig moeite. De gewone militaire ondeugden van Inlandsche militairen in het garnizoen, zooals goedverkoopen, amfioenschuiven en mankeeren, komen bij de Amboineezen slechts weinig, en dan nog gewoonlijk alleen bij de zeer jonge soldaten, voor. De Amboinees toch stelt er in hooge mate prijs op, zijn plunje goed in orde te houden, netjes gekleed te gaan, hetgeen soms ont aardt in z. g. geurmakerij en in het vermaken van model tot buiten model kleeding, en is vaak in het bezit van een overmatige hoeveel heid goed. Hij heeft gewoonlijk een grooten eerbied voor oudgediende stam- genooten, en hun voorbeeld heeft bij een Amboineesche compagnie, een bepaald opvoedende kracht; men zou dan ook als officier zeer verkeerd handelen, indien men dien factor uit het oog verloor, want menigmaal is het gebleken, dat een correctie op zijn manier door

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 204