zoo'n ouderen toegediend, betere uitwerking had, dan de middelen die de krijgstucht toelaat. Zóó sterk is deze eigenschap bij hen ontwikkeld, dat zoo'n oudere vaak meer invloed heeft dan het kader en niet zelden ziet men het gebeuren, dat een jong korporaal, zich zijn minderheid in dienstjaren en verdiensten bewust, tegen ouderen niet naar behooren durft op te treden. 'tls duidelijk, dat tegen een dergelijke overschrijding der grenzen, door de krijgstucht gesteld, met klem, maar ook niet minder met grooten tact moet worden opgetreden. Zooals reeds vroeger met een enkel woord is aangestipt, zijn de Amboineezen op het punt van vrouwen erg gevoelig, en de meeste kwesties van ernstigen aard, hebben gewoonlijk daarin hun oorsprong. Daarom zal men goed doen, bij het zoeken naar den sleutel van misdrijven of grove overtredingen, het „cherchez la femme" in het oog te houden; het is mij zelfs bekend, dat in gevallen van hard nekkig mankeeren in het kwartier, de oorzaak moest worden gezocht in het feit, dat den man om luttele redenen geweigerd werd een vrouw in het kampement te houden; hij werd baloorig en bezocht de uitverkorene zijns harten op verboden tijdstippen in de kampong. Men bedenke daarbij dat het, in plaats van er maar op los te straffen, waar misdreven wordt, vóór alles plicht is straffen te voor komen door een oordeelkundige leiding. Het Amboineesche element heeft in veel sterker mate dan eenige andere Inlandfche landaard, een groote voorliefde voor het soldaten- bedrijf. Men kan gerust zeggen, dat zij zoowel uit liefde en uit een soort vocatie als om de materieele voordeelen in dienst treden. Nergens ziet men dan ook, dat met meer lust en ijver de militaire oefeningen gevolgd worden, dan bij Amboineezen; zij stellen er een eer in, hun meetderen een woord van lof af te dwingen; zij zijn er trotsch op, „goed soldaat" te heeteneen heilzame naijver spoort hen aan, vooral wanneer zij goed worden aangevoerd, beter te werken dan een ardere compagnie; hun verplichtingen kennen zij gewoonlijk op hun duimpje, en komen die in dienst soms tot in het overdrevene na, waaruit een strenge opvatting van plicht spreekt; de schiet-en schermoefeningen worden met groote ambitie door hen gevolgd en

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 205