185 nergens ziet men dan ook zooveel scherpschutters, schietprijzen en pre- vöts of meesters op eenig wapen, dan bij een Amboineesche compagnie. Op hun in vele opzichten gelijkstelling met Europeanen, zijn zij zeer trotsch en vooral het dragen van schoenen, dat hen verheft boven de andere Inlandsche elementen van het leger, wordt door hen zeer gewaardeerd. In de uiting van hun liefde en gehechtheid aan ons vorstenhuis, van welker beteekenis zij soms maar een zeer vaag denkbeeld hebben, streven zij den Hollander, koel van natuur als hij is, en soms ont zenuwd door het hem ongewone en verzengende klimaat, verre voorbij. Ook te Ambon is dit het geval en de gehechtheid van dat volk aan ons gezag, wellicht voortgesproten uit oude betrekkingen, die wij daar hebben (onze eerste en voornaamste handelsondernemingen vestigden zich te Ambon), is een onloochenbaar feit. Hoewel hun gevoelige aard hen zeer vatbaar maakt voor een opwekkend woord, en het prikkelen van hun eergevoel en eigenliefde een veel grooter invloed heeft dan bij andere Inlandsche militairen, zoo mag toch niet uit het oog verloren worden, dat ook hier over drijving schaadt, en een overmatige Amboineesche bewondering beeft niet zelden tot zelfoverschatting aanleiding geven, en aan anderen de woorden „aanstellerij" en „over het paardje getild" ten rechte in den mond gelegd. Aanmatiging en het stellen van hooge eischen is bovendien daar van dikwijls het gevolg geweest, terwijl toch ondanks al hun goede eigenschappen, ook de Amboineezen soms enkele gebreken, aan de andere Inlandsche landaarden eigen, bleken te bezitten. Hieronder moet voornamelijk gerekend worden de offervaardigheid aan god Morpheus, en zelfs de groote beteekenis van den schildwacht op post voor de vijand, kan den Ambonees vaak niet weerhouden zijn troost in dien zoetsten aller toestanden te zoeken. Uit al het voorgaande blijkt reeds duidelijk dat het Amboineesche element, een volkomen geschiktheid bezit voor het soldatenbednjf in het garnizoen. Zelfs zonder de daadwerkelijke bewijzen, zou men uit de geschetste eigenschappen, reeds gunstige conclusiën kunnen maken voor hun bruikbaarheid te velde, doch bovendien is de Indische krijgsgeschie denis daar, om te bewijzen dat die conclusiën gewettigd zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 206