187 bewijst, dat het lot der aan zijn zorg toevertrouwden hem na aan het hart ligt, zulk een officier kan er zeker van zijn dat iedere Am- boinees hem blindelings volgt, want meer dan welke Inlandsche landaard in ons leger ook, merkt de Amboinees dat op, en spreekt dit tot zijn gevoel. Zooals reeds vroeger is gezegd, belijdt de Amboinees den Christe- lijken godsdienst, en 'tis voor den officier bepaald noodig, daarmede rekening te houden, want hij is daarop zeer trotsch. Met angstvallige nauwgezetheid volgt hij de voorschriften daarvan op, en hoewel het ons, meer ontwikkelden, dikwijls een glimlach afdwingt wanneer wij zien, hoe zijn oorspronkelijke heidensche be grippen dooreengehaspeld worden met de Bijbelsche leer, hoe zijn kennis daarvan vaak niet verder reikt dan eenige en dan nog veelal verbasterde en onbegrepen ceremoniën, toch doet men verstandig hem in zijn kinderlijke voorstellingen te laten, niet in 't minst uit een militair oogpunt. Het is toch een waarheid, en de geschiedenis is daar om het te bewijzen, dat uit de meest godsdienstige volken de beste troepen geboren werden en dit is duidelijk. De godsdienst leert berusting ook onder de zwaarste slagen en doet, door het gelooven aan een hoogere macht, ook gevoelens van hoogere orde, het strijden voor een hooger beginsel, dan wat het koude materialisme leert, ontstaan. En nu moge door hooger eer en plichtgevoel en fijnere moreele beschaving voor den meer ontwikkelden officier nu juist Diet die prikkel noodig zijn, voor den minder ontwikkelden en eenvoudigen mensch doet men goed, hem te laten leven in zijn geloof en vooral een godsdienst die ook de onze is, aan te wakkeren, in ieder geval te toonen, dat men dien apprécieert. Vooral de Ambonees is daarvoor uiterst gevoelig en menigmaal is die neiging ons te velde zeer te stade gekomen. Het ligt m.i. buiten het bestek van dit verslag, om de bruikbaar heid te velde van dit element met voorbeelden uit de krijgsgeschie denis te staven, doch het is duidelijk, dat een soldatensoort, die getoond heeft de bovengeschetste physieke en moreele eigenschappen te bezitten, die daaraan paart een grooten lust en ijver voor het soldatenbedrijf, die voorts met een sober maal, bij slechte verpleging

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 208