191 In Januari 1892 werden 39 dier fuseliers, afgericht bij het 2e Depot bataljon, bij het 2® veldbataljon ingedeeld. Hun lichamelijke ontwikkeling is over het algemeen zeer goed, zij zijn evenredig gebouwd en blijken de meest vermoeiende oefeningen flink te kunnen medemaken. Hun gezondheidstoesiand en hun weerstandsvermogen zijn over het algemeen zeer goedde redenen waarom sommigen in het hospitaal verpleegd werden, waren meestal van eenvoudigen of alge- meenen aard. Hun geestvermogens staan over het algemeen op lagen trap, vooral van hen die van de SaDgireilanden afkomstig zijn. De Talauers geven zeowel bij de theorieën als bij de practische oefeningen meer blijken van bevattelijkheid en zullen, bij goede leiding en vooral ook indien zij zich beter in de Maleische taal hebben leeren uitdrukken, de Menadoneezen kunnen nabijkomen. De groote moeielijkheid is echter om hun indrukken verstaanbaar weer te geven of wel hen onze bedoelingen te doen begrijpen, een factor, die vaak ten onrechte aan een gewone bevattelijkheid doet twijfelen. Beide landaarden zijn tevreden, goedaardig, gewillig en gehoorzaam zij hebben eerbied voor hun meerderen en volgen de orders (indien zij die slechts begrijpen) met nauwgezetheid op. Hun overtredingen tegen de krijgstucht bepalen zich gewoonlijk slechts tot geringe vergrijpen. Eens gebeurde het dat een Talauer gestraft moest worden wegens het mankeeren op het middagappel en in beschonken toestand binnen te komen. Later werd mij verteld dat de man dit gedaan had uit sakit hati, daar hij vernomen had, dat er een paar familieleden van hem gestorven waren. Dit is het eenige ernstig feit dat is voorgekomen, goedverkoopen en kleine diefstallen kwamen niet voor. Over het algemeen zijn beide landaarden ordelievend, doch het kan niet ontkend worden, dat ook in dit opzicht de Talauers voor gaan de samenwoning met Amboineezen en Menadoneezen geeft geen bezwaar, de landaarden verstaan zich onderling goed en het voorbeeld van de laatsten werkt zeer goed. Dl. II, 1896. 14

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 212