5 keuring des Konings ingevoerd, nimmer aan de bekrachtiging van Zijne Majesteit is onderworpen geworden". Bij Koninklijk besluit van 28 December 1816, N°. 36 werd een nieuw „Reglement voor het Depot-bataillon voor de troepen, dienst doende in de Koloniën en buitenlandsche bezittingen van het Rijk" vastgesteld, waarvan art. 9 luidde: „De kommandant van het depot zal in alles wat den dienst en het personeel van zijn korps betreft, de orders ontvangen van en onmiddellijk corresponderen met den Commissaris-Generaal van Oorlog, mitsgaders aan denzei ven, te dier zake, zijne gewone en buitengewone rapporten en voordrachten zen den". De kleeding en de uitrusting voor de in de Koloniën dienst doende landmacht werden niet in Indië, doch in Nederland door den staatsraad, intendant-generaal van de militaire administratie, vast gesteld. Yau eenig overleg met het Ministerie van Koloniën is noch bij de samenstelling van het betrekkelijk reglement, noch bij die van bovenbedoelde het minste spoor te ontdekken. Het „Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te lande", de „Rechts pleging bij de landmacht" en het „Reglement van krijgstucht", enz. zijn in October 1815 door de eerste Nederlandsche troepen naar Java medegenomen en in de Indische bezittingen toegepast zonder dat zij in Indië ooit bij opzettelijk daartoe uitgevaardigde wetten, Koninklijke besluiten of koloniale ordonnantiën zijn ingevoerd. Alleen zou men uit de „Slotbepaling" van het Crimineel Wetboek mogen afleiden, dat het ook in de Koloniën moet gebruikt worden, maar dat het aan de Gouvernementen aldaar zal vrijstaan, onder nadere approbatie van den Souverein, „sommige" straffen met het oog op „het klimaat of andere omstandigheden" te wijzigen; doch uit de bij besluit van Commissarissen-Generaal van Nederlandsch-Indië van 10 Januari 1819, N°. 7 vastgestelde „Provisionele instructie" voor het Hoog-Militair-Gerechtshof in Nederlandsch-Indië (1) blijkt, dat die Nederlandsche militaire wetboeken in Oost-Indië ipso jure van kracht zijn. Ook de Reglementen op den garnizoensdienst en den inwendigen (1) Zie art. J4 der Instructie voor Commissarissen-Generaal van 3 Januari 1815. Cornets de Groot, „Over het beheer onzer koloniSn."

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 22