218 op een wijze, zooals men dit waarschijnlijk ook in Europa zoude doen, n.l. verkenning, bepaling van de aanvalswijze, voorbereiding, vasthouden in front, omtrekking en in enkele uren waren wij met weinig verliezen, waar wij wezen wilden. Ik zou dit voorbeeld met nog andere kunnen vermeerderen, doch het is voldoende om het rampzalige aan te toonen van beweringen, als die van de door Miles' criticus bedoelde „beproefde" officieren. Op blz. 259 van „Een Protest" zegt de heer Nijpels: „Zoowel door Engelsche als door Pransche als door Nederlandsch- „Indische veldheeren is vaak strategisch geageerd op eene wijze, die „door een Europeesch veldheer a priori stellig afgekeurd zou zijn, „en die tochja, die juist daardoor een schitterend succes heeft „gebracht. Wie van Engelsche schrijvers van naam eene bevesti ging wil lezen van hetgeen wij Indische officieren daaromtrent be- weren, leze b.v. hetgeen Da Costa Porter en hetgeen de als veldheer „beroemde generaal Wolseley over den oorlog tegen onbeschaafde „stammen geschreven hebben." Het verwondert mij ten zeerste dat hier Da Costa Porter is aan gehaald, omdat deze „schrijver van naam", naar mijne meening, juist het tegendeel beweert van hetgeen de Heer N. zoude behoeven tot bewijs zijner bewering. Op blz. 3 van zijn werkje: Warfare against uncivilised races, zegt de schrijver na eenige beschouwingen over de communicatie lijn met de operatie-basis in den Zoeloe-oorlog, het volgende: „I wish however to point out, that even in savage warfare, any „departure from the ordinary rules may frequently entail grave „dangers, and that before determining on such a departure, it is „well to consider what those dangers may be. Circumstances may, „of course, compel us to do that, which of our own free will we „would not do, or manifest adventages to be gained may induce us „to incur some little risk voluntarily. At the same time it is but right to remember that most of the fundamental rules of warfare are as applicable to a Zulu or an Ashanti expedition as to a Euro pean war. If we find it necessary or advisable to break those „rules, we can only do so at a certain appreciable risk, and before „doing so we should take that risk into our calculations."

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 234