233 Amfioenschuiven komt, hoewel niet zoo sterk als bij de Javanen, toch niet zelden voor, terwijl het van tijd tot tijd, soms dagen achtereen inankeeren in het kwartier, een zeer gewoon verschijnsel is, dat niet zoozeer aan tegenzin in den dienst, doch voornamelijk aan een natuurlijke behoefte, aan een zwervend leven moet worden toege schreven. Indien men hieruit zou meenen te mogen besluiten, dat ik de Madurees een slecht garnizoen-soldaat acht, dan zou men zich ver gissen. Nooit zal hij de oppassende en ordelievende soldaat worden, die de Amboinees is, maarook hier evenals elders, is het zaak het element dat men behandelt, grondig te kennenmen moet hem vooral leeren begrijpen, en niet alleen in letterlijken, maar zeer zeker ook in figuurlijken zin de taal kennen die hij spreekt en daarnaar handelen. Nooit behandele men hem geringschattend, hij zal het wel niet aanstonds laten merken, daarvoor is hij Inlander, maar hij voelt het evengoed als de Amboinees en het kwelt hem even sterk als dezen. Hoewel ik het wel eens in twijfel heb hooren trekken, zoo valt toch niet te ontkennen, dat hij veel aanleg heeft voor het soldaten- bedrijf; hij heeft wel degelijk lust en ijver voor de oefeningen, en indien men hem schoenen geeft (hetgeen ook in moreelen zin gunstig op hem zou werken) is het niet onmogelijk om een Madureesche compagnie in geoefendheid de gelijke eener Amboineesche te maken. Gymnastiek en schermen doen zij gaarne, doch in het schieten staan zij niet veel hooger dan de Javanen en Soendaneezen. 't Is echter zeer wel mogelijk, dat een lichter geweer een zeer gun- stigen invloed zou uitoefenen op de schietvaardigheid onzer Inland- sche soldaten in het algemeen. Een geweer toch, dat bijna het maximum gewicht heeft, dat dit oor logswapen in Europa hebben mag, is zeer zeker te zwaar voor den Inlander, wiens physieke kracht toch wel beneden die van den Europee- schen soldaat gesteld mag worden (ons geweer weegt 4,8 KG. en de als maximum gestelde grens is 5 KG.). Mij dunkt de vaste hand en het schrepe oog van den Inlander waarborgen een veel grooter schietvaardigheid, dan thans bereikt

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 254