235 schillend van hetgeen hij gewoon is, en, aangenomen nu nog, dat hij uit geheel vrijen wil en zonder pressie van hoofden of familieleden den wapenrok koos, dan is het toch begrijpelijk, dat zoo'n natuur kind zich den eersten tijd niet voegen kan naar het enge keurslijf der discipline. Yandaar dan ook, dat de meeste ondeugden, die in het garnizoen aan Inlandsche militairen moeten worden toegeschreven, hoofdzakelijk voorkomen onder de jonge soldaten, recruten en pas afgerichten, terwijl die ondeugden trapsgewijze verminderen, met het vermeer deren der dienstjaren. Deze omstandigheid brengt als van zelve de noodzakelijkheid mede om aan jonge soldaten vooral grooten aandacht te schenken en ze ook niet te vroeg te velde te zenden. Voor zoover militaire schrijvers als Lange, La Gordt-Dillié, de Neve, e. a er van gewag maken, hebben de Madureezen te velde een goeden naam; wel is waar wordt van niet geheel onbevoegde zijde daarop wel wat afgedongen, doch de vraag is gewettigdzijn zij altijd met oordeel aangevoerd, en zond men niet vaak te jonge soldaten naar het oorlogsterrein P Hoewel erkend moet worden, dat men daartoe soms door de omstandigheden gedwongen werd, is dit laatste toch een fout die in het Indische leger maar al te dikwijls werd begaan De toenmalige luitenant-kolonel thans kolonel Brakel schrijft op blz. 145 in zijn „proeve eener organisatie van het Nederlandsch- Lidische Leger": het volgende: „Barisans van Madura". De mili- „taire waarde dezer korpsen is steeds zeer overdreven voorgesteld; „Aijeh heeft bij herhaling het bewijs geleverd, dat zij niet het leger „konden helpen, doch door het leger geholpen moesten worden. „Het zijn dus geen hulptroepen, waarop te rekenen is. Om hun „waarde eenigszins te doen stijgen, zouden zij geheel gereorganiseerd „en vóór alles van Europeesch kader voorzien moeten worden. Het „komt ons echter beter voor, ze te ontbinden, dan dergelijke troepen „van twijfelachtige waarde als bestanddeelen van het leger te blijven „beschouwen. Bij een ontbinding zullen vele individuen het leger „als vrijwilligers ten goede komen. „„Zij voldoen als soldaat in het leger vrij goed.""

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 256