236 In de geschiedenis der Oost-Indische Compagnie wordt het Ma- dureesche soldaten-element voortdurend met eere genoemd, en wordt nadrukkelijk vermeld, dat zij, in de moeilijkste tijden, bepaaldelijk uitstekende diensten hebben bewezen. De compagnieën van dien landaard werden in dien tijd door officieren van hun eigen ras gecom mandeerd, met den rang van kapitein, luitenant en vaandrig. Een niet te ontkennen feit is het dat de Madurees niet veel waarde hecht aan het leven, en daaruit volgt van zelf, dat hij te velde, mits goed aangevoerd, geen angstvalligheid aan den dag zal leggenmen zende echter goed afgerichte, vooral niet te jonge soldaten, menschen die elkaar hebben leeren kennen, en gewoon zijn aan eikaars omgang, onder officieren en kader, die zij vertrouwen en die op hun eigenliefde en eerzucht weten te werken, en bovenal hen voorgaan in het gevaar. Hoewel hun bruikbaarheid te velde door het krijgen van schoenen belangrijk zou worden verhoogd, en in dat geval hunne militaire waarde die der Amboineezen wel nabij zou komen, zoo geloof ik toch niet dat zij dan als soldaat geheel gelijk aan deze zouden staan, zooals ik wel eens heb hooren beweren. Evenals de andere Inland- sche landaarden, behoeven zij te velde den moreelen steun van den Europeaan, en deze kan, onder niet al te ongunstige omstandigheden door de Amboineezen worden ontbeerd. Yoor de verschillende verrichtingen in den velddienst zijn zij door hun vlugheid, spierkracht en zeer ontwikkelde zintuigen, zeer ge schikt mitsniet alleen op post, want het zijn onverbe terlijke slapers. C. De Javanen. De Javaansche landaard vormt het hoofdbestanddeel van het In- landsche element in ons leger, en wordt getrokken uit Midden- en Oost-Java. De Javanen volgen in militaire waarde op de Madureezen. Over het algemeen is de Javaan iets langer dan de Soendanees en heeft hij een slanken, niet zeer sterken lichaamsbouw. Het min der breede gelaat, de sterkere wezenstrekken en de donkerder huids kleur dan de Soendanees heeft, wijzen op vermenging met andere maleische stammen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 257