237 De oorspronkelijke bewoners, vooral die van Oost-Java, zouden dan ook tijdens de Mohamedaansche overheersching in groote getale naar Bali zijn overgestoken. Hoewel niet zeer tegen nadeelige klimaatsinvloeden bestand, en sterk aan hunne geboorteplaats gehecht, schijnen zij toch, als de omstandigheden niet zeer ongunstig zijn, ook elders zonder nadeel voor hun algemeenen gezondheidstoestand te kunnen leven, hetgeen blijkt uit de ondervinding met Javaansche koelies te Deli, West- Indië en in de Pransche bezittingen opgedaan. Tegen koortsinvloeden schijnen zij echter niet veel weerstandsvermogen te bezitten. Het oorspronkelijke karakter van den Javaan is zacht, heeft weinig sterk sprekende eigenschappen en is over het algemeen niet ongunstig. Hij is zeer gehecht aan zeden, gebruiken en voorvaderlijke instel lingen, en men bewijst hem grooten ondienst door hem te dwingen daarvan af te wijken. Uiterst sober van aard, kent hij weinig behoeften, doch is daarbij onnadenkend en zorgeloos, hetgeen zich bij zijn feestvieren, waarvan hij evenals de Amboinees veel houdt alleen is hij daarbij minder luidruchtig sterk uit, en waaraan hij desnoods alles ten offer brengt. De groote mate van luiheid die hem wordt toegeschreven, is geheel in tegenspraak met de groote zorg waarmede hij als dessa- man zijn sawah bebouwt; zeker is het echter dat hij niet gaarne heden doet, wat morgen geschieden kan. Veel geestkracht en standvastigheid kan den Javanen niet worden toegeschreven, daarentegen zijn zij zeer geduldig en lijdzaam. Over het algemeen is het een gemoedelijk, stil, zeer in zich zelve gekeerd volk, en spoedig tevreden, waardoor het gemakkelijk het slacht offer wordt van behendige bedriegers; het is dus plicht van den meerdere, om steeds nauwlettend toe te zien, dat hem niet wordt te kort gedaan. Geen landaard is zoo gedwee, ja slaafs-onderworpen, aan hem, die boven hem gesteld is, als de Javaan, en deze eigenschappen ont aarden vaak in een vreesachtigheid, waardoor hij in zijn spreken angstvallig alles vermijdt wat hij meent, dat niet in den smaak van zijn meerderen valt. Deze karaktertrek doet hem niet zelden zijne gedachten uiten op eene wijze, die voor allerlei uitleggingen vatbaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 258