243 gelijk maken, onder de grootste ontberingen, zich de zwaarste inspan ning van lichaam en geest te getroosten, dergelijke gevoelens zijn bij onze Inlandsche soldaten niet aanwezig. Het zijn huurlingen in dienst van hen, die hun ras overheerschen, en men zou onbillijk zijn, wanneer men den Inlandschen soldaat met geringschatting beje gende en van hem evenveel vergde als van zijn Europeeschen wapen broeder, die uit welke lagen der maatschappij ook gesproten, weet, dat hij begrepen wordt niet alleen, doch zich ook bewust is, dat hij voor de belangen en de eer van zijn land vecht. Integendeel, 'tis de dure en heilige plicht van den officier, te trachten, den inland schen soldaat te verheffen, door 't gevoel van eigenwaarde bij hem aan te kweeken en op te voeren, liefde voor den stand, waarin hij zich een loopbaan koos, op te wekken, hem te leiden en te vormen tot een goed soldaat, hem begrippen van trouw aan zijn vaandel en stand in te prenten, en daardoor te vergoeden, wat hem van nature en tengevolge der omstandigheden ontbreekt. Op deze wijze zijn wij. billijk tegenover onze minder bedeelde, en zooveel lief en leed met ons deelende bruine wapenbroeders, en handelen ten slotte in het belang van onzen eigen roem en niet zelden ook in dat van onze veiligheid. D. De Soendaneezen. Deze landaard, afkomstig uit de Soenda-districten (West-Java) wordt als de minst verbasterde oorspronkelijke bevolking van Java aangemerkt. De Soendaneezen zijn niet groot, eerder klein van gestalte, zelden grooter dan vijf voet, doch ineengedrongen en sterk gespierd. Een krijgshaftig uiterlijk kan men hen niet toekennen; knevel en baard worden zelden gedragen, veel minder dan bij de Javanen, terwijl de gelaatstrekken vrij onbeduidend, zelfs iets wezenloos hebben. Hun huidskleur is, zooals reeds vroeger is opgemerkt, lichter dan die van den Javaan. Over het algemeen zijn zjj vrij gezond en hun vatbaarheid voor klimaats-invloeden is minder groot dan die der Javanen. Evenals deze Mohamedanen, volgen zij de voorschriften van den Koran beter en trouwer, en hun moreele eigenschappen staan in algemeenen zin iets hooger het amfioenschuiven komt bij hen veel minder voor.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 264