247 Oceaan, geblokkeerd. Den 10den December werd Tamatawe, havenstad yan Tananarivo, na een voorafgaand bombardement, door 2 compag nieën marineinf. bezet, en waren de Hova's genoodzaakt zich in eene versterkte stelling bij Farafate terug te trekken. Op de westkust hadden de Franschen zich al dadelijk van een gewichtig punt verzekerd, door het bezetten van Majunga met een marinedetache ment, dat op den 16den Januari met 2 comp. marine-inf. versterkt werd. Ofschoon n.l. door het nemen van Tamatawe het uitgangspunt van den hoofd- teven kortsten weg naar Tananarivo verkregen was, had men toch het plan Majunga als basis voor de operatiën tegen de hoofdstad te nemen, omdat de weg van laatstgenoemde plaats uit minder bezwaren scheen op te leveren en de bevaarbare Betsiboka, die in de nabijheid uitmondde, het groote voordeel aanbood, dat men de troepen over water een goed eind landinwaarts zou kunnen voeren. Een uitsluitend tot dat doel uirgezonden commissie onderzocht nauwkeurig hoe de landing bij Majunga het best zou kunnen plaats hebben, en hare bevinding was, dat er een landhoofd gebouwd moest worden, aan hetwelk de schepen hunne ladingen konden lossen. Ten einde tevens bijtijds de noodige gezondheidsmaatregelen te kunnen nemen, hetgeen met het oog op het gevaarlijke klimaat van het eiland noodzakelijk was, begaf zich medio December 1894 een tweede commissie naar Madagaskar en bepaalde de plaatsen tot het oprichteD van hospitalen en gezondheidsetablissementen. III. Eet expeditionnaire korps. Bij besluit van den 2<® Februari 1895 werd door het ministerie van oorlog het expeditionnaire korps samengesteld. Tot opperbe velhebber werd benoemd de generaal Duchesne, die zich in de veld tochten in Tonkin en Formosa reeds had onderscheiden en op dat oogenblik brigadecommandant te Belfort was. De troepenmacht was als volgt samengesteld: Opperbevelhebber: luitenant-generaal Duchesne. Chef v/d. generalen staf: generaal-majoor de Torcy. A. Infanterie. I® Brigade (brigade de terre) onder comm. v/d. generaal Metzinger, bestaande uit: Dl. II, 1896. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 272