254 Oorspronkelijk als eindpunt van het vervoer te water aangenomen, werd Suberbieville nu als basis voor de verdere voorwaartscbe beweging be stemd. Ten Oosten v/d plaats, op de gezonde hoogvlakte van Na ndiozia, zou de divisie zich verzamelen, waartoe eenige weken noodig waren, daar het gros zich op dat tijdstip nog tusschen Majunga en Marovoay bevond. Generaal Metzinger bleef te Suberbieville en schoof den aten junj voortroepen naar Bebanana en Tsarasoatra (20 K. M. zui delijk van Suberbieville) vooruit. In plaats van over den waterweg in weinige dagen Suberbieville te bereiken, bad de Fransche voorhoede 43 vermoeiende marschdagen voor dat doei noodig gehad, zij had dus gemiddeld nog geen 4 K.M. per dag afgelegd. De voornaamste oorzaak van dit langzame opruk ken was, daar het transport over water niet doenlijk bleek, de nood zakelijkheid om alles over land te vei voeren hetgeen door gebrek aan draagdieren en geheel gemis aan draagtuig door dragen niet mogelijk was, terwijl de Lefebvre-karren in de modderige streek, waar geen wegen door heenliepen, niet te gebruiken waren en men dus gedwongen werd voor de karren een begaanbare» weg aan te leggen. De manschappen moesten dezen arbeid voor het grootste deel zeif verrichten in de tropische zonnehitte en waren bovendien genoodzaakt, daar de karren om vooruit te komen verlicht moesteu worden, hunne eigene uitrusting mede te voeren, iets dat in de tropen zelden voorkomt. Het is niet te verwonderen, dat onder deze omstandigheden de koorts op eene zorgverwekkende wijze zijne offers maakte, te meer daar het onder de bovengenoemde omstandigheden onmogelijk werd de zieken behoorlijk te verplegen en hun vervoer naar de kust met veel moeielijk- heden gepaard ging. Den 298ten Juni werd het detachement der voorhoede, gelegerd in Tsarasoatia en bestaande uit de 6de compie. Algiersche tirailleurs, 1 sectie der 16e batterij en l peloton cav18, door de Hova's, aanmerkelijk grooter in aantal, overvallen, De aanval werd echter afgeslagen, dank zij de ondersteuning van 2 van Behanana komende Turko-compieen. Door optische signalen met den overval in kennis gesteld, kwam de generaal Metzinger dienzelfden avond met het 408te Jagerbaton en de rest der batterij aan, greep den volgenden morgen de Hova's in hun

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 279