262 was dikwijls door een doelmatiger bivakkeuze, door een beter wacht- stelsel enz. te voorkomen geweest. Dergelijke fouten moeten het vertrouwen in de gegeven bevelen schokken, ze kweeken raisonneurs, d. w. z. mopperaars en zijn doodend voor de discipline. Wat te zeggen van een onderofficier, die met een klasse recruten bezig zijnde, allen het geweer in den aanslag laat houden, terwijl hij man voor man op zijn doode gemak de fouten verbetert? Dit spruit dikwijls voort uit plaagzucht. Het dan door hem geeischte stil houden van het geweer is een onmogelijkheid, er moet dus tegen gezondigd worden en dit werkt per se nadeelig op de discipline. Waartoe dient het overdreven lange stilstaan in de houding van „geeft-acht"; waartoe het veelal onnoodige marcheeren in den pas, en met het geweer „over" Dit laatste leidt tot slecht marcheeren en maakt herhaaldelijk aan merkingen noodig omtrent het dragen van het geweer. Yele officieren maken bij ons geen of weinig gebruik van het in de reglementen voorkomende commando „uit den pas". In begroeid en geaccidenteerd terrein kan het in den pas marcheeren onmogelijk worden. Bij tijds behoort men dan het commando „uit den pas" uit te spreken, ten einde te voorkomen, wat velen toelaten, dat de troep uit zich zelf er toe overga om de houding „geeft acht" te verlaten. Een officier, die zich als regel gesteld heeft om op dit gebied slechts het mogelijke van zijn troep te vergen, zal niet behoeven te vreezen, dat deze uit zich zelf zich vrijheden veroorlooft, welke in strijd zijn met de gegeven bevelen. Evenzoo is het bij gevechtsoefeningen onnoodig en schadelijk voor de krijgstucht om van den man de pijnlijke model knielende houding te eischen. Het koesteren van verouderde denkbeelden omtrent het drinken op marsch hetgeen tegenwoordig voornamelijk uit een hygiënisch oog punt in het bijzonder in de tropen (men zie bijv. het bekende werk van Duncan. Prevention of disease in tropical and subtropical cam paigns) met het oog op de vermindering van het gevaar voor „hitzschlag" (zonnesteek) zoo zeer wordt aanbevolen is nog menig maal oorzaak, dat het gebruik van de veldflesch op marsch verboden is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 287