263 Wat ziet men nu? In stede van dat verbod door een enkel uitgesproken woord op te heffen, wordt tegen de gegeven bevelen in oogluikend het gebruik ervan toegelaten. Ons geweer, ook het nieuwe van 6.5 m.M., is voor den inlandschen soldaat te zwaar; had men vooral bij de aanneming van het geweer M. 95 meer met de eischen voor den indischen dienst rekening gehouden, had men den technicus in deze richting grootere tactische eischen gesteld desnoods met opoffering van een gedeelte der ballistische dan houden wij ons overtuigd dat een lichter geweer geleverd zou zijn. Men had dan met meer recht en met meer vertrouwen bij exercitiën enz. eischen aan den inlandschen soldaat kunnen stellen, waarvan men thans met de hand op het hart erkennen moet, dat het voor velen niet mogelijk is daaraan te voldoen. „Het onmogelijke eischen om het mogelijke gedaan te krijgen''' is uit een oogpunt van discipline zeer zeker een geheel verkeerd beginsel. Wat men als chef eischt, moet in het militaire in zijn volle consequenties worden uitgevoerd. In het algemeen staat daar als een onloochenbare waarheid tegen over, dat wanneer men den troep op het juiste oogenblik weet te sparen, men er het tienvoudige van kan vergen als dit noodig is. Onder de factoren voor een goede militaire opvoeding rekent Dra- gomirow verder een gelijkmatige fatsoenlijke behandeling van den soldaat, waarbij men echter steeds krachtig moet blijven vasthouden aan hetgeen men eenmaal van hem geëischt heeft, een goed geëven- redigd strafstelsel, een behoorlijke appreciatie van den iuwendigen dienst en een streng hooghouden van den garnizoenswachtdienst. Groote waarde hecht hij er aan om bij de bespreking van den inwendigen dienst, waartoe hij onder meer het onderricht in de algemeene verplichtingen van den soldaat rekent, ook de rangorde der verschillende verplichtingen mede te deelen, voor het geval deze met elkander in botsing komen. Door het bespreken van voorbeelden, dient de officier den soldaat op dergelijke gevallen voor te bereidenbovendien moet een even redige trapsgewijze verhooging of verlaging der straffen, opgelegd naarmate van de belangrijkheid van gepleegde tekortkomingen, aan dit onderricht kracht bijzetten. Dl. II, 1896. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 288