264 Alvorens tot de eigenlijke behandeling van de opleidingsmethode van generaal Dragomirow over te gaan, zullen wij, aan de hand van von Mach, twee soorten van oefeningen bespreken, die uitsluitend tot opvoeding van den soldaat dienen en die tot doel hebben om hem voor zoover zulks in vredestijd maar eenigszins mogelijk is vertrouwd te maken met de gevaren van het vuurgevecht en van den strijd van nabij. Ze zijn het „gewennen aan het vuur" en de „door gezette aanvallen"; het eerste een uitvinding van Dragomirow zelf, de laatste van Suwarow overgenomen. Het „gewennen aan het vuur" wordt slechts op hooger bevel be oefend en is nog niet in het geheele Russische leger ingevoerd. Om de soldaat aan het infanterievuur te wennen, wordt hij dicht voor een schijf opgesteld, waartegen een goed schutter op 50 pas afstands opgelegd enkele schoten rechts en links van den daarvoor geplaatsten man afgeeft. Deze oefening moet zoodanig geleid worden, dat ze zooals Dragomirow zich uitdrukt meer het karakter van een genoegen, dan van etn gedwongen dienst aanneemt. Door de troepen tusschen de schijven en met scherp vurende artillerie te laten exeteeeren op zoodanige wijze, dat de granaten op een, geen gevaren meer opleverende hoogte over die troepen heen vliegen, tracht men deze aan het artillerievuur te gewennen. Artilleiie-afdeelingen worden tegenover elkander opgesteld tusschen twee opstellingen van schijven in en vuren over elkander heen op deze schijven. Eindelijk hebben officieel in het geheele Russische leger schietoe feningen plaats van gemengde detachementen, bestaande uit 1 batal jon, 1 eskadron, ei 1 of 2 batterijen tegen schijven, die een nade renden vijand weergeven en waarvan de opstelling volgens een bepaald tactisch denkbeeld plaats heeft. Ook hierbij moet het vuren van artilleiie over voorwaarts ageeiende troepen en een voorbij schieten van ach'erwaartsche infanterie-afdeelingen langs andere troepen be oefend worden. De „doorgezette aanvallen" dienen om den infanterist te gewennen aan den indruk teweeggebracht door aanvallende infanterie en cava lerie en om den cavalerist ie gewennen aan den indruk, die de laatste

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 289