268 Eindelijk hoe zouden onze zenuwachtige Sandelhouts zich bij die gelegenheden gedragen Door een geregelde toepassing van de „doorgezette aanvallen", waarbij men, om ze leerrjik te maken de omstandigheden, zooveel mogelijk wijzigen kan en die men op alle terreinen tot uitvoering moet brengen, heeft men het in zijn macht den troep voor zijn oorlogs- taak voor te bereiden en er, menschelijker wijze gesproken, alles van gedaau te krijgen. Zelfs het best afgerichte paard zal weifelen op infanterie los te gaan, tenzij dat het geleerd heeft in vredestijd zijn aangeboren vrees te overwinnen en omgekeerd zal de infanterist, slechts na voortge zette oefening er aan gewend raken om met onverschilligheid een cavaleriecharge te zien aankomende snelheid dier naderende massa, gepaard aan het donderend geraas door haar teweeggebracht maken een overweldigenden indruk, waartegen de zenuwen ter dege gehard dienen te worden. Zelfs de wijze, waarop Dragomirow zijn soldaten reeds in vredes tijd den vuurdoop wil laten ondergaan, lijkt ons ook buiten Rusland wel voor toepassing vatbaar. Ongetwijfeld zijn er bij een dergelijke oefening ongelukken mogelijk, doch de kans daarvoor is bij een zorgvuldige uitvoering onder goede leiding al zeer gering. Zou bijv. het manégerijden van eerstbeginnende ruiters, het gebruik van springmiddelen bij proeven door de genietroepen, de werkzaamheid in buskruitmolens, in pyrotechnische ateliers enz. niet meer gevaar opleveren dan het voor een schijf staan, terwijl een goedgeoefend schutter onder inachtneming van alle voorzorgsmaat regelen, met een der tegenwoordige juist schietende geweren, opgelegd van den richtbok, eenige schoten afgeeft tegen een zijwaarts geplaatst doel. Dragomirow wil dat de soldaat in deze oefening een genoegen ziet. Dit is ook zeker niet onmogelijk; door bijv. te bepalen, dat slechts zij die aan het prijsschieten deelnemen er voor in aanmer- kings mogen komen en door de oefening facultatief te laten, doch het behalen van een schietprijs ook afhankelijk te stellen van het onder gaan der proefneming, ware dit resultaat wel te verkrijgen. Natuur lijk zouden de officieren voor dienen te gaan, evenzeer als ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 293