272 Het arbeidsvermogen van de projectielen van kleiner kaliber dan 8 mM. is geringer, door het mindere gewicht, en daardoor ook de zijdelingsche afwijking door dwars of zijdelings inkomende winden vooral op de groote afstanden van beteekenis. Aan het einde dezer beschouwingen wordt de mogelijkheid echter niet uitgesloten dat eenmaal een vermindering van kaliber gewenscht zal blijken, doch dat nu nog het oogenblik daartoe niet is aangebroken en men met het 8 mM geweer gerust de toekomst kan tegemoet gaan. België. Bij het aanmaken van het geweer Mod./89 in de fabriek te Herstal, worden de onderdeelen geheel verwisselbaar (interchan geable) gemaakt. Op iedere 1000 loopen worden er 5 beproefd met het gewone projectiel van 14.1 gr. onder 5000 atmospheren. De uitzetting in de kamer mag niet meer dau 0.05 mM. bedragen. Ieder afgewerkt geweer wordt aan de fabriek onder 4000 atmospheren beproefd en ingeschoten op 200 M. Hiertoe doet men met de lading 3.05 gr. Wetternkruit 5 a 6 schoten die niet meer dan 16 cM. van het mikpunt verwijderd mogen liggen, het geweer ligt hierbij vast. Als losse patroon is een model aangenomen dat geheel van mes sing is vervaardigd en wat vorm betreft geheel overeenkomt met de scherpe patroon, het kogeleinde bestaat uit lipjes die van voren omgebogen zijn, bij het schieten buigen deze lipjes naar buiten; op de lading komt geen prop, zooals meestentijds het geval is. Denemarken. De proeven met rookzwak kruit voor het geweer M/89 gedurende de laatste drie jaren genomen, vallen zeer gunstig uit wat betreft opbewaring, matige gasdruk en constante snelheden. De oude Bemmington-geweren hebben kleine wijzigingen onder gaan aan loop en sluittöestel. De kogel die 20,5 gr. zwaar is, krijgt met 3 gr. rookzwak kruit een snelheid van 550 M. bij 1400 atmosphe ren druk. De proeven met Daudeteau-geweren van 6.5 mM., gedeeltelijk voorzien van loopen van Deensche samenstelling en met automa tische geweren voor grachtverdediging, worden steeds voortgezet en van allerlei verbeteringen voorzien. Met het Daudeteau-geweer verkreeg men bij 3000 a 3500 atmos pheren, snelheden van 700—750 M. en een bestreken baan van

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 297