277 Balken en boomen leveren geen genoegzame dekking op. In de toekomst zal men dus meer zijn heil moeten zoeken in planken schermen waartusschen kiezel, zand, aarde, of macadam wordt aangebrachtde planken kan men door vlechtwerk vervangen. De grootste dracht werd voor het Lee-Metford vastgesteld op 3367 M. onder een hoek van 29°; sterke wind achter in de baan bij stil weer kreeg men 3185 M. bij hoeken van 27°30' en 28°30'. De grootste dracht voor 't Mannlicher bleek niet te bepalen, doch als zeker heeft men afgeleid dat zij minder is dan van het Lee- Metford geweer, daar, wilde men onder dezelfde omstandigheid dezelfde dracht krijgen, de hoek veel grooter moet zijn. De invalshoeken zijn voor Mannlicher en Lee-Metford geweren op 1365 M gelijk, en wel 4°; op verdere afstanden nemen zij bij het eerstgenoemde geweer sneller toe. Dit laatste is bekend onder den naam van „The Navy Lee", vol gens de commissie een ideaal geweer, bestaande uit weinig onderdee- len, sterk en eenvoudig zoodat weinig geoefende manschappen er gemakkelijk mede kunnen omgaan. Toen het model was vastgesteld, zijn er nog eenige wijzigingen aangebracht, o. a.: het aanbrengen van een palinrichting. De kolfplaat is van aluminium en de besiagdeelen en de bajo net kunnen uit aluminium of uit een alléage van 80% aluminium, 12% koper en 8% tin (aluminium-brons) bestaan, wanneer men een middel gevonden heeft tot het donkermaken van dit metaal (zwar ten of blauwen), anders uit staal en zoo licht als maar eenigszins met voldoende sterkte is overeentebrengen. De pri even. met holle projectielen, systeem Hebler, hebben niet vol daan; bet eenige voordeel er aan verbonden is, dat de patroon lichter wordt en wel bij het geweer 7.62 mM. kaliber werd het gewicht 19.19 gr. tegen 26 7 gr. Spanje Een gedeelte van 't expeditiekorps op Cuba heeft het 7.65 mM Mausergeweer, het plan bestaat die zoo spoedig mogelijk te ver vangen door de n;euwe geweren van 7 mM. M 93 van de fabriek Löwe. Oostenrijk Hongarije. Het Mod.95 verschilt slechts in kleinigheden van de Mod 88, 88/90 en 1890. Het kaliber 8 mM. is het zelfde gebleven,

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 302