278 de lade en de loop zijn echter lichter geworden en wel van 4.49 op 3.8 KGr.; over den loop loopt een bovenlade. De grendel is die van de karabijn M./90 en heeft het voordeel dat hij lichter kan zijn. De loop en lade hebben voor en achter slechts een aanrakingspunt evenals bij het Zwitsersche M./89, zoodat tusschen loop en lade zich steeds een luchtlaag bevindt. Daar de loop minder metaaldikte heeft gekregen zijn de nokken voor vizier en korrel door middel van een ring over den loop geschoven. Het vervaardigen der loopen is hier door makkelijker geworden. De reeds vermelde holle mantelprojectielen van Hebler zijn het eerst in Oostenrijk beproefd. De groote ballisticus kapitein Weigner heeft echter in een zeer uitgebreid opstel uiteengezet dat mochten er voordeelen aan deze projectielen verbonden zijn, zij niet opwegen tegen de grootere samengesteldheid. Voldoende bleek, evenals bij de Amerikaansche proefnemingen, dat de verschillen in baan niet noemenswaard zijn en dat het indringings- vermogen ver ten achter staat bij dat der volle projectielen. Proeven genomen met 5 mH. geweren leverden bevredigende resul taten op. RuslandNiet onbelangrijk is het nategaan welke resultaten in Rusland verkregen zijn met de geweren 7.62 mM. M./91 (drielijus- geweren). Deze geweren zijn afkomstig gedeeltelijk uit de Eran- sche fabrieken te Chatellerault en uit de Russische fabrieken te Psestrojezk, Tula en Ishow. De proeven werden gedaan met 30 infanterie- en 40 kozakkengeweren. De inspectie van 't uiterlijk aanzien leverde geen bijzonders op, daarna werd geschoten op 100 X (70 M 200 en 400 X (140 en 285 MDe aanvangsnelheid bedroeg 598 tot 606 H. terwijl het reglement 620 aangeeft; de hoogte- en breedtespreiding kwamen vrijwel overeen. Daarna werd een snelvuur gehouden zonder gebruik te maken van het magazijn, waarbij 21.3 schoten perminuut werden verricht. Enkele weigeringen bij de lading kwamen voor, doch waren van zoo weinig beteekenis dat het minimum schoten 15 bedroeg. Daarna werd het geweer wedergeinspecteerd en van iedere fabriek twee geweren genomen en de deelen gedeeltelijk verwisseld, alles

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 303