279 werkte zonder eeuige fout. Tuen werden van alle fabrieken weder 2 geweren genomen, geheel uiteengenomen en daarna zoo dooreen- gemengd dat in ieder geweer een gelijk aantal deelen uit iedere fabriek aanwezig was, alle deelen pasten oogenblikkelijk, behalve de afsluiters die een weinig uitgezocht moesten wordeneen snel vuur met die aldus samengestelde geweren kwam op 22.8 schoten per minuut, na ineenzetting der geweren volgens het nummer, bleken zij geheel onbeschadigd te zijn. De roep der Russen over hun geweer is dan ook groot, zij verklaren het voor 't beste der bestaande geweren. De patronen worden niet meer gevet, omdat dit onnoodig geble ken is. Daar het enkele malen voorkwam, dat een projectiel uit de huls viel of dat het los in de huls zat, zoo worden de nieuwe projectie len voorzien van twee puntjes, die tegenover elkander gelegen zijn en die een betere vei binding met de huls bewerkstelligen. Mij komt deze maatregel geheel overbodig voor, daar dit loszitten geheel te wijten is aan onvoldoend toezicht op de fabricatie, daar geuoeg- zame klemming tusschen huls en projectiel kan gegeven worden, zelfs al is de huls niet geheel gevuld. Aangezien men in Rusland geheel gebroken heeft met het zwarte kruit, heeft men ook een drielijnsrevolver ingevoerd, Model Nagant te Luik. Alhoewel ik later op de revolvers hoop terug te komen, aangezien meer en meer neiging bestaat om deze te ver vangen door repeteerpistolen, volgen hier een paar gegevens. De loop is evenals de geweerloop ingericht, hetgeen het voordeel heeft dat ge weerloopen met kleine fouten tot revolverloopen kunnen versneden worden. De cylinder heeft 7 kamers. Een zeer bijzon dere inrichting van den cylinder is, dat hij niet alleen een draaiende beweging maar ook eene volgens de lengteas heeft. De patroonhuls reikt tot over het projectiel en steekt van voren buiten den cylinder uit, drukt men nu tegen den trekker dan beweegt zich de cylinder naar voren en treedt de huls in den loop, sluit de cylinder geheel tegen den achterkant van den loop, dan gaat het schot af. De voordeelen hiervan zijn, het geheel afsluiten van gassen die bij andere revolversysteemen kunnen ontsnappen, verder het voorkomen van het ontijdig afgaan van het schot en van het uitslijten Dl. II, 1896. 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 304