817 Den 30sten Sept. eindelijk greep men Tananarivo, tot welker verde diging de Hova's zich op de hoogten Noord-Oosteljjk v/d. stad hadden opgesteld, aan. In front door generaal Yoyron; in de rechterflank door generaal Metzinger aangevallen, trokken de Hova's al spoedig op de stad terug, om daar den laatsten tegenstand te bieden. Generaal Duchesne formeerde zijne troepen tot den stormaanval, terwijl de Fransche batterijen van Andraisora en van de hoogten ten N. van Tananarivo hunne melinietgranaten in de stad wierpen, en daar groote verwoestingen aanrichtten. Reeds was het bataljon malgache de stad binnengedrongen, toen de witte vlag geheschen werd. Het einddoel van de expeditie was bereikt. Het verlies der Franschen van den 28sten tot den 308ten bedroeg 8 dooden en 63 gewonden. In Tananarivo werden buitgemaakt: 48 Kruppkanonnen, 7 revolverkanonnen, 20 mitrailleurs, 2 zware Armstrongstukken en 11000 geweren. XI. VredesverdragGarnizoen In den avond van den len October onderteekende de koningin het vredesverdrag, dat later door de Fransche regeering veranderd en toen nogmaals door de koningin erkend, het eiland daadwerkelijk in het bezit der Franschen brengt. Een generaal-resident in Tana narivo, die in enkele voorname deelen van het land ondersteund wordt door residenten, vertegenwoordigt de souvereiniteit van Frankujken leidt volgens zijn wil en in het belang van Frankrijk het bestuur dat in naam nog in handen der Hovakoniugin is; tot dit doel heeft hij de beschikking over de Fransche troepen op het eilanddie in de toekomst uit 2000 man Europeanen en 4000 man inboorlingen bestaan zullen. Op de Oostkust duurden de vijandelijkheden nog tot den llden Oc tober, op welken datum het door den vijand hardnekkig verdedigde Tarafate zich overgaf; dien dag werd daar het vredesverdrag van den len Oct. eerst bekend. De Franschen maakten 1200 geweren en 39 stukken geschu t buit. Behalve het vaste garnizoen te Diego Luacez zijo als voorloopige bezetting onder de bevelen v/d generaal Voijron op het eiland ach-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 342