323 Na den strijd van 1870/71 is men, onzes inziens, ook bij ons wel wat al te ijverig Pruisen in alles, wat legerzaken betreft, gaan navolgen. Ook wij zouden het exercitieveldal erkennen wij de voordeelen, vooral uit een oogpunt van discipline aan detailexercitiën verbonden wat meer op den achtergrond en goed geleide velddienst- en gevechtsoefeningen in het terrein wat meer op den voorgrond gesteld willen hebben. Wij hebben hier in Indië wel eens de vraag gesteld: Waarom speelt de infanterie altijd veldslagje op het Koningsplein Waarom ziet men onze bergartillerie meestal op het vlakke veld, enkele malen in het heuvelterrein en nagenoeg nooit zich oefenen in de sawahs, het aangewezen gevechtsveld (1) in 3/4 onzer expeditiën In de laatste jaren valt op dit gebied gelukkig eenige verbetering te bespeuren. Na zijn denkbeelden over opvoeding beschouwd te hebben, gaan wij over tot hetgeen hij over opleiding zegt. Als overgang is het doelmatig om eenige ophelderingen te geven over de onderwijs-methode van Dragomirow. Evenals Suwarow gaat hij daarvan uit, dat de soldaat alles begrjjpen moet, wat hij doet, niet alleen de elementaire verrichtingen der troepen, maar ook de tactische grondbeginselen, die hun gebruik beheerschen. Het onderwijs van den soldaat moet aan iedere oefening voorafgaan en steeds op het doel daarvan betrekking hebben, omdat, zooals weder betoogd wordt, de mensch des te gewilliger gehoorzaamt naarmate hem de noodzakelijkheid duidelijk is van datgene, wat van hem verlangd wordt. De soldaat behoort ook de gevechtsoefe- niDgen te begrijpen; daartoe dienen hem de geldende tactische grondbeginselen omtrent het gebruik der verschillende vormen en het afwisselend optreden der verschillende wapens, aanschouwelijk te worden voorgesteld. Het samenwerken van infanterie met artillerie wil Dragomirow den man bijv. op de volgende wijze begrijpelijk maken. In de eerste plaats dienen de beide wapens elkander te leeren kennen. De infan terie zwenkt daartoe met sectiën, de vuurmonden rijden op in de (1) Begroeid terrein vooral niet te vergeten. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 348