17 Staat wordt; bataillons, als waarvan hier sprake is, gaan in hun geheel terug; dit klinkt schoon voor den soldaat. "Weinigen of geene zijn er van de overblij venden, die besluiten na expiratie van hun ver band in Indië te blijven; terwijl ik een oudgast of man, die zes jaren in Indië gediend heeft, dubbel, ja driedubbel waardig houde als een nieuweling, als zijnde veel minder aan ziekten en sterfte onderhevig. De verliezen kunnen gerust van het eerste tot het tweede engagement als 1:3 gesteld worden." „En nu bestaat de vraag nog: hoe zal men met die bataillons handelen, als het oorlog werdzal men ze dan tegen het verband, waarop ze naar Indië zijn gezonden, bij het Indische leger moeten insmelten, dan wel ze geheel inkompleet dat dan spoedig moet volgen een voltallig kader officieren en onderofficieren geven"? „Ziedaar de bezwaren, welke ik tegen het zenden van afgescheiden bataillons Europeanen naar Indië heb. Dan mag hier ook in over weging komen de tweedracht, die er al dadelijk zal ontstaan tusschen zoodanige bataillons en die van het Indische leger; immers wil men die bataillons reeds het prerogatief toekennen van op Java of Suma tra te mogen dienen, en niet naar elders gezonden te kunnen wor- deD, zoo zal de dienst der buitenbezittingen voor de Indische officieren verzwaren, want in evenredigheid van het getal Europesche bataillons zal de overige sterkte van het Indische leger verminderen." „Zulke bataillons zullen in de zes jaren, dat zij in Indië verblijven, oneii dig meer avancement maken dan die van de officieren van het Indische leger, om de natuurlijke reder, dat de verliezen aan Euro peanen, die pas aankomen, altijd veel grooter zijn dan na verloop van een zeker getal jaren. Zullen deze vacatures alleen door onder officieren van het korps worden aangevuld; dit wordt niet gezegd. Immers de bedoeling ie, dat het avancement bij het bataillon blijft, en dan kan het gebeuren, dat in een tijdvak van zes jaren officieren en onderofficieren van dat bataillon de Indische officieren voorbijgaan, en later het regt hebben om in den verkregen rang bij dat leger over te gaan." „En na expiratie van den termijn van zes jaren in Indië te hebben gediend, zullen hun (de officieren) nog prerogatieven boven de In dische officieren in bevordering, enz. worden ingewilligd."? Dl. II, 1896. o

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 34