325 Een dergelijke methode zegt von Mach die ook voor het samenwerken van andere wapens wordt voorgesteld, heeft zeker het groote voordeel, dat zij uiterst aanschouwelijk is en als aanvangson derwijs bij de gevechtsoefeningen met gemengde troepen al die voordeelen aanbiedt, welke in het algemeen de ontleding van een leerstof in hare elementen oplevert. Wij onderschrijven deze beoordeeling in alle opzichten en voegen er zelfs aan toe, dat de aangeprezen methode voor ons Indische leger niet genoeg kan worden aanbevolen. Yooral voor zoover onze inland sche soldaten betreft zal men zich niet de minste illusie mogen maken, dat zij, zonder een zeer duidelijke en aanschouwelijke uiteenzetting, zich ook maar eenigszins in onze oorlogshandelingen zullen weten in te denken; daartoe verschilt de gedachtengang van den inlander te veel van den onze. Door ons drilsysteem, waarbij wij ons van een voor ons en voor hem vreemde taal bedienen, maken wij van den inlandschen soldaat een- marionet en op zijn hoogst een goed geoefende marionet, doch in geen geval een voor den krijg opgeleid denkend wezen. Slechts de armen en beenen zijn bij hem in beweging, als algemeene regel moet worden aangenomen, dat hoofd en hart in het geheel niet medewerken. Gaat alles normaal, komt demarionetin omstandigheden, welke hem bekend ziin, dan mag men een vrij voldoend resultaat van zijn africhting verwachten wordt hij echter onverwachts geplaatst in voor hem geheele vreemde omstandigheden, waarbij vooral van de zenuwen veel gevergd wordt, dan blijkt spoedig hoeveel er aan de opleiding ontbreekt en hoe weinig de afgerichte marionet heeft van een voor den krijg opgevoed militair. Dragomirow bespreekt in de eerste plaats de individueele opleiding. Hij beperkt zich daarbij tot eenige algemeene opmerkingen, die weder den nadruk er opleggen, hoe in alles rekening moet worden gehouden met den oorlogstoestand. Slechts de toegepaste niet de elementaire gijmnastiek wordt door hem aanbevolen en hij verklaart daarbij, dat de beste oefenings plaats is een schans van zwaar profiel en van alle mogelijke hinder nissen voorzien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 350