326 Het onderricht in het gebruik der wapens moet volgens Dragjmirow niet met de handgrepen beginnen, maar met de voorbereidende schiet oefeningen en het bajonetvechten. Aan het laatste kent hij niet alleen een moreele, maar ook een groote practische waarde toe. In alle ernst is hij nog heden een groot voorstander van de Suwarow'sche theoriëen over den kogel en de bajonet, hetgeen blijkt uit hetgeen hij daaromtrent in zijn soldaten regels zegt „Bewaar een patroon drie dagen, ja zelfs gedurende den geheelen „veldtocht, als ge geen gelegenheid hebt haar te gebruiken; schiet zel- „den, maar zeker. „Steek er met de bajonet lustig op los: de kogel mist, de bajonet „nimmer; de kogel is een dwaas, de bajonet daarentegen een wakker „kameraad." In een order in het jaar 1892 aan zijn troepen gegeven verbiedt hij zelfs bij den aanval het liggen of knielen in de tirailleu rliuie. Volgens hem „vermeerderen daardoor de verliezen niet, maar .ver hinderen zij veeleer, daar het treffen van den enkelen man op „afstanden boven de 300 pas, ook in vredestijd geen gemakkelijke „zaak, in het gevecht geheel van het toeval afhankelijk ishet voor waarts rukken zal daarentegen door dit verbod met meer energie „en eenstemmigheid geschieden, omdat een ieder inziet, dat hij niet „een beschutting tegen het vijandelijk vuur zal ondervinden, voordat „hij op den vijand stuit". Deze order is in strijd met het Russische reglement, dat evenals het Duitsche, eeu sprongsgewijze vooruitgaan en de liggende houding kent en de toepassing daarvan bij den aanval over open terrein van 800 tot 200 pas voorschrijft. Dragomirow schijnt zich dergelijke afwijkingen te mogen veroorloven. Yon Mach zegt naar aanleiding hiervan: „Overigens heeft ook bij „ons deze Dragomirow'sche aanvalsmethode met steeds voorwaarts- „rukkende vurende tirailleurliniën kortweg onder den naam van „de „Russische" bekend haar aanhangers gehad. Zij stelt echter „buiten eenigen twijfel te groote eischen aan de menschelijke natuur „en moet ons daarom op het kritieke moment in den steek laten. „Uitsluitend met het doel om hare aanhangers hun dwaling duide-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 351