328 zien aangewend om den offensieven geest van den troep wakker te houden en aan te moedigen en dat hij ernstig opkomt tegen het noodelooze munitieverbruik. Veel schieten maakt den soldaat klein moedig, werkt nadeelig op zijn offensieven geest. Wij in Indië vooral, die zoo herhaalde malen zagen, hoe de inland- sohe vijand zich met doodsverachtig tegen den hevigsten kogelregen in, in dichte drommen op onze troepen wierp, gevoelen veel voor de groote waarde die Dragomirow aan de bajonet toeschrijft. Herhaal delijk en voornamelijk bij plotselinge aanvallen van cavalerie of inland- sche benden, valt de beslissing in den strijd niet aan de zijde van den troep, die numeriek of door zijn bewapening het krachtigste is, maar daar waar het grootste zelfvertrouwen in eigen kracht heerscht, waar de soldaat, met andere woorden, blindelings vertrouwt op de leiding zijner officieren, op den steun zijner kameraden. Welnu, dit vertrouwen in eigen kracht en op den steun zijner kameraden sluit als van zelf de gedachte aan een verjaging door vuur op groote afstanden uit Het voert tot een opzoeken van den vijand om met de bajonet aan te grijpen. Bestaat dan ook bij den tegenstander en dat is met den inland- schen vijand herhaaldelijk het geval, dat zelfde gevoel van eigen kracht al spruit het ook uit andere beweeggronden, zooals bijv. fanatisme voort dan komt men noodzakelijk tot handgemeen, tot den persoonlijken strijd op leven en dood. Zoowel uit een moreel, als ook uit een zuiver practisch oogpunt is dus het oefenen in het bajonet vechten en het vertrouwen inboezemen op de kracht van de bajonet, bij onze troepen van veel waarde. Het 6.5 mM. geweer deed op Atjeh wonderen; moge men vooral op het gebied der opleiding daaruit geen onjuiste conclusiën trekken. Wij kunnen, vooral wat vuuruitwerking betreft, zoo gemakkelijk de meerdere van den inlandschen vijand zijn; laat dit ons echter niet voeren tot munitieverspilling. Gedekt marcheer en, niet over open sawahs maar door kampongs enz, ons dus aan het vuur van den vijand onttrekken, om onnoodige verliezen te voorkomen en hem daa rna koelboedig vol zelfvertrouiven met de bajonet aangrijpen zij onze stelregel tegenover den inlandschen vijand. Yon Meckel zegt terecht in zijn „Elemente der Taktik", na over de voorname rol van het vuurgevecht in den modernen infanterieslag

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 353