330 zorgeD, dat hij wakker blijft. Allerlei middelen staan daarvoor ten dienste en wel in de eerste plaats het vermijden van een zekere volgorde in de opvolging der commando's, verder het aanroepen van verschillende onderafdeelingen of zelfs van enkele manschappen tot het uitvoeren van niet verwachte bewegingen. Sleur en eentonigheid worden daardoor vermeden en ieder man wordt gedwongen zijn volle oplettendheid te wijden aan zijn compagnies commandant en aan den onmiddellijk boven hem gestelden sectie of pelotonscommandant. Dragomirow gaat daarna over tot de bespreking van zijn zooge naamd „Toegepast Reglement". Hij verstaat daaronder de ontwikke lingen uit alle denkbare formatiën tegenover aanvallen van een vijand, dien hij uit alie mogelijke richtingen, uit alle denkbare afstanden en in allerlei wapengroepeeringen aanneemt. Overeenkomstig den regel, dat ieder soldaat deze gevechtsoefeningen begrijpen moet, wordt daarbij, alvorens aan een nieuw denkbeeld uitvoering te gaan geven onder nauwkeurige opgave van de richting, waaruit de vijand te verwachten is, dan wel van de stelling, die hij inneemt, dit denkbeeld met luider stemme voor een ieder verstaanbaar medegedeeld. Hij maakt nu een groote verscheidenheid van opdrachten, doordat hij zich den vijand uit 8 verschillende richtingen voorstelt en beveelt aan, om zich in allerlei gevallen in te denken, door zich af te vragen Wat staat mij te doen, wanneer de vijand zich op zeer kleine, kleine, middelbare en groote afstanden bevindt, wanneer hij uit infanterie, cavalerie of artillerie bestaat? Dragomirow geeft voor een groot aantal van dergelijke voorbeelden de oplossing aan, maar wijst er tevens uitdrukkelijk op, dat hij in geenen deele beweert de beste oplossing te hebben gevonden, doch dat hij zijn zienswijze slechts ter overweging aanbiedt. von Mach bespreekt in zijn artikel als voorbeeld de sections kolonne der compagnie. Met dit woord duidt hij een in Rusland bestaande colonne aan, gevormd door 16 afdeelingen, elk ter sterkte vani sectie. Wij zullen de formaties tot het gevecht uit deze ons vreemde colonne niet verder beschouwen, doch uit het door von Tettau vertaalde

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 355