332 oefeningen in het terrein moeten plaats hebben en waarschuwt hij er voor geen vaste oplossingen voor bepaalde gevallen te stellen en deze als normaal-evoluties te doen inoefenen. Al deze oefe ningen toch moeten tot doel hebben om handigheid te ontwikkelen bij de toepassing der reglementaire vormen in het terrein en onder allerlei verschillende omstandigheden, in geenen deele echter om het geheugen te scherpen. Zij moeten strekken om ons te leeren iedere onverwachte omstandigheid met kalmte tegemoet te zien, niet om voor alles een normaal oplossing te zoeken. Wij gelooven, dat ieder lezer volkomen het nuttige van dergelijke oefeningen zal inzien. Voornamelijk voor de taktische eenheden, de compagnie, het eskadron en de batterij, vormen zij de aange wezen leerschool voor den strijd. Zij houden de belangstelling in de exercitiën gaande en ontwikkelen officieren, kader en manschappen, iets wat met de exercitiën, geheel overeenkomstig onze reglementen compagnies, bataljonschool zeker niet in diezelfde mate bereikt kan worden. Laten wij trouwens alle overbodige dat wil zeggeD, alle niet in het gevecht voorkomende bewegingen, behalve enkele parade bewegingen, uit onze reglementen verbannen, laten wij toch exerceeren op de door Dragomirow aangegeven wijze. Wij kunnen immers ook dan van den troep blijven eischen, dat alle bewegingen op de juiste, reglementaire wijze worden uitgevoerd, dat alle commando's behoorlijk worden gedaan, dat stilte en snelheid de uitvoering van elke beweging kenmerken en dat er na iedere uit gevoerde beweging volkomen rust heerscht. Toepassingen tegenover den inlandschen vijand zijn natuurlijk legio te maken en zijn tot steun van het moreel bij den troep zeer noodig. Pront maken naar dien vijand en hem snel en krachtig met de bajonet aanvallen, dient tegenover eiken aanval van den inlandschen vijand regel te zijn. Bij dergelijke aanvallen is over het algemeen onmiddellijk handelen zóó dringend noodig, dat kader en officieren niet genoeg er in kunnen worden geoefend om, hetzjj op een enkel woord van den compagnies-commandant, hetzij uit eigen initiatief den vijand tegemoet te snellen. Voorbeelden daarvoor kan men zich bij elke formatie denken Een compagnie marcheert in sectiecolonne. Plotseling verschijnt de

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 357