333 inlandsche vijand ia front. Da sectiecommandant der voorste sectie commandeert „attakeeren" en snelt er met de bajonet op in. Op de waarschuwing van den compagnies-commandant: „Klewang- aanval van achteren" mag de achterste sectiecommandant geen oogenblik aarzelen met het „Rechtsomkeert. Attakeeren" uit te spreken. Zoo kan de commagnies-commandant ook de waarschuwing „2de sectie klewang aanval van rechts" doen hooren. Oogenblikkeljjk moet de betrokken sectiecommandant zijn commando's „Rechtsop- marcheeren. Looppas. Attakeeren" laten volgen. Bij marschformaties met verdubbelde rotten enz. bij een voorloo- pige gevechtsformatie, gedurende het aanvallend en verdedigend gevecht, in een woord voor alle omstandigheden zijn het oog op den inlandschen vijand hebbende tal van afwisselende veronder stellingen te maken. Na bespreking van het „Toegepaste Reglement" gaat Dragomi- row over tot het manoeuvreeren, d. w. z. tot de gevechtsoefeningen, waarvoor het voorgaande als vooroefening diende. Het manoeuvreeren geschiedt zonder tegenpartij, met een gemar- keerden tegenstander of door twee afdeelingen tegenover elkander. Wel waard om te worden overwogen zijn de volgende opmer kingen, die hij naar aanleiding van de manoeuvres met twee partijen maakt 1. Aanvankelijk moeten de opdrachten, bev. voor de bataljons manoeuvres een week te voren bekend gemaakt worden en moet het den aanvoerders toegestaan zijn, om vooraf het terrein te verkennen. Gaandeweg wordt daarna tot moeiljjker opdrachten overgegaan. 2 In het algemeen maakt Dragomirow aanvaller en verdediger even sterk, want „wanneer men zich voorstelt, dat het uit den aard „der zaak noodig is, dat de aanvaller sterker zij dan de verdediger, „zoo zondigt men in de eerste plaats tegen de werkelijkheid, want „daar ziet men herhaalde malen niet alleen met gelijke, maar ook „met geringere krachten aanvallen en de overwinning behalenin „de tweede plaats verliest daardoor de manoeuvre veel van haar „instructief karakter en gaat men zich er aan beide zijden slechts op „toeleggen om overwinnaar te worden; in de derde plaats vestigt

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 358