335 Grootendeels zien de officieren, vooral zij, die binnenkort bevor dering moeten maken, in die manoeuvres ten rechte of ten onrechte slechts een soort van examen. Dit maakt hen öf schroomvallig uit vrees van zich bloot te geven óf wel doet hen een overdreven ijver ontwikkelen, om de aandacht op zich te vestigen en daardoor te trachten de half verloren zaak nog te winnen is het te verwonderen, dat bij een dergelijke opvatting de oefening geheel op den achter grond treedt en dat het behalen van de overwinning door den beoordeelenden korps- of afdeelingscommandant toegekend het eenige doel is Eindelijk wordt het nut van gecombineerde manoeuvres, waarbij de verschillende wapens elkander zien optreden en waarbij zij leercn begrijpen op welke wijze tot een gezamentlijk doel moet, worden samengewerkt, in Indië geheel niet naar waarde geschat. De zoo leerrijke manoeuvres in 1888 in de Kedoe gehouden worden om financieele redenen niet meer herhaald, doch zijn sedert steeds vervangen door de traditioneele veldoefeningen nabij de garnizoenen d.w.z. te Magelang bijv. uitsluitend door infanterie, op Sumatra's Westkust zonder cavalerie en nagenoeg overal zonder genietroepen, in een woord op zoodanige wijze, dat 'men geen gezonde sterkte verhoudingen tu8schen de verschillende wapens aantreft en dat staven en diensten elke gelegenheid missen om zich voor hun werkkring te velde voor te bereiden. Op het oorlogsveld dit heete nu Lombok of Atjeh maken zij dus tot ergernis van een ieder fouten toch is dat zeer natuurlijk, eerst nu geeft meu hen gelegenheid practisch zich te ontwikkelen en te leeren op welke wijze het onderling verband tusschen de ver schillende wapens, staven en verplegingsorganen verzekerd moet worden. Yon Mach besluit zijn artikel met de mededeeling op welke wijze Dragomirow zijn officieren tot studie aanspoort. Hoe veel ook besproken is zegt hij met betrekking tot zijn handleiding het is niet voldoende: „ook de meest volledige instruc- „ties bevatten leemten en velerlei wordt daarin niet aangegeven. „Men mag daarom niet volstaan met de kennis van reglementen en „instructies, men moet lezen, lezen en nog eens lezen en in de eerste Dl. II, 1896 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 360