348 GEGEVEN S. G. K. met stalen bus. Gietijzeren G. K. G. K. der 7om A. kanonnen. Springlading 54 gram. 43 gram. 13 gram. Aantal kogels 86 87 77 a 80 Gewicht der 16 gram. 13 gram. 15 gram. kogels. Uit dit staatje blijkt dat, hoewel de gietijzeren G. K. iets minder springlading bevat dan die met stalen bus, die lading niettemin ruim driemaal grooter is dan die in de G. K. der 7om A. kanonnen, der- halve een ongeveer driemaal grootere rookwolk en daardoor betere waarneming der springpunten. Hieromtrent worde in het oog ge houden dat, hoewel de steilheid van het mortiervuur de waarne ming bemoeilijkt, de niet groote afstanden, waarop dit vuur wordt afgegeven, weder in het voordeel der waarneming komen. In navolging der meeste Europeesche veld-en berg-artillerieën is voor de kogelvulling der gietijzeren G. K. de keuze gevallen op kogels van 13 gram. Om de feitelijke uitwerking dier G. K. achter borstweringen na te gaan werd op het proefveld een borstwering opgericht lang 40 M. hoog 2 M. welke ondoordringbaar voor kogels en scherven was zoodat iedere treffer, verkregen in de daar achter gelegde linnen schijven, (ook 40 M. lang en 12 af 18 M. breed) van een rechtstreeks invallenden kogel of wel scherf afkomstig moest zijn. Serien schoten werden met twee mortieren (tot ééne sectie vereenigd) afgegeven op 200, 500, 1100 en 1400 M. De uitwerking was op alle afstanden be langrijk te noemen, zooals blijkt uit het ondervolgend overzicht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 373