350 Op 100 M. en zelfs op nog kleineren afstand zal dus eveneens goede uitwerking te verwachten zijn, omdat de invalshoek der baan dan slechts weinig geringer dan 7° is. Het resultaat der proefnemingen was dat in Februari 1896 de gietijzeren granaatkartets definitief bij de achterlaad mortieren werd ingevoerd en de GK K. met stalen bus benevens de ladingen n°. 5, 6 en 7 werden afgeschaft. De bestaande schootstafelen der 7om A. Mortier voor de ladingen n°. 1, 2, 3 en 4 kunnen voorloopig met uitzondering der kolommen springhoogte bij de nieuwe Gk K. gebezigd worden, doch omwerking is noodig met het oog op het gebruik te velde van dezen mortier. Zooals vroeger reeds gezegd mag niet boven de 42° elevatie gevuurd worden. De tophoeken van den verspreidingskegel bedragen op alle afstanden bij de ladingen n°. 4, 3, 2 en 1 respectievelijk gemidddeld 95°, 85°, 75° en 65°. Bij het voortgezette vuur wordt gerekend op een gewenschte spring hoogte van 1/2 H.S.s0 Volledigheidshalve nog het volgende. Het juist richten bij mortieren is altijd een min of meer tijdroovende geschiedenis, zulks was ook in hooge mate het geval bij den 7cm A. mortier, doch te dien opzichte heeft het jaar 1896 ook verbetering gebracht. Mede in Februari van dit jaar is bij den mortier een nieuw stel richtmiddelen ingevoerd. Door die richtmiddelen wordt wel is waar het bezwaar niet weggenomen dat betrekkelijk veel tijd verloren gaat, alvorens de mortier gereed is het eerste schot af te geven, doch na dat le schot is het in de juiste richting brengen te verkrijgen door een zeer eenvoudige manipulatie. Het nieuwe richttoestel toch geeft gelegenheid om in °/oö dezij- delingsche afwijkingen te corrigeeren en wel indirect, dus zonder op nieuw op het doel te richten. Dit geschiedt door een richtkoord, welke een lijn, op het blok aangegeven, moet bedekken. Dat koord is van voren aan het blok bevestigd en hangt van achteren, met een gewicht bezwaard, over een in °/o0 verdeelde verstelbare richtliniaal, die op 4 M. achter het blok is opgesteld. Nadat de richting voor het eerste schot met de reeds bestaande

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 375