351 richtmiddelen is gegeven, wordt de achterwaarts geplaatste richtli- niaal zoodanig gesteld, dat het riehtkoord nauwkeurig de op het blok aangegeven lijn bedekt en tevens bij de liniaal gaat over die verdeeling rechts, welke in de schootstafel voor de correctie der derivatie is aangegeven. Yoor de volgende schoten wordt voor de richting uitsluitend gebruik gemaakt van het koord, dat bij elk schot moet worden afgenomen. Ten slotte nog iets, wat vermoedelijk het mortiervuur eveneens ten goede zal komen. Zooals bekend, zijn de bestaande kardoesla dingen gevuld met Buskruit no. 1. Bij het vuren met den achter- laad mortier heeft men opgemerkt dat de dracht gedurende het vuur vooruitloopt; van de eerst 5 schoten is b. v. de gemiddelde dracht kleiner dan van de tweede 5 schoten enz; tengevolge hiervan komt het springpunt steeds naar boven, de waarneming gaat verloren en alvorens het afstandschieten te kunnen voortzetten moet het spring punt weder verlaagd worden; dus moeielijke vuurregeling. Bij een serie, geschoten met buskruit no. 2, heeft zich het verschijnsel: „vooruitloopen in dracht" in mindere mate voorgedaan; om dit nader te constateeren zijn meer uitgebreide proeven gelastterwijl tevens bij gebruik van buskruit no. 2 kleinere spreiding wordt Verwacht. Toorts zullen, met het oog op de gebiedende noodzake lijkheid om voor vuurmonden, die te velde worden aangewend een voudige schietregels te hebben, schietproeven worden gehouden ten einde ook in die richting tot verbetering te geraken. Eindelijk nog is men thans bezig te onderzoeken of het door toevoeging van de een of andere stof aan de springlading der Gr. K. mogelijk is de rookwolk van het springende projectiel meer zichtbaar te maken. (1) Doch hoe deze proefnemingen ook mogen uitvallen, de invoering der gietijzeren G. K. bij den achterlaadmortier heeft in ieder geval ten gevolge dat de achterlaadmortier van 7 cM. voortaan een goed figuur op het gevechtsveld zal maken. X. Dl. n, 1896. 25 (1) Dit onderzoek geldt ook, en wel voornamelijk, de granaatkartets der veld en berg-kanonnen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 376