Is de flesch zeer vuil dan wordt ze gedurende een kwartier of 'n half uur in kokend water gedompeld en daarna met heet water en zand uitgespoeld. Slechts in uiterste gevallen zooals bij geheel en al verwaarloosde flesschen neemt men zijne toevlucht tot eene chemische reiniging welke daarin bestaat dat men de flesch gedurende een half uur met eene heete tien procents natronoplossing uitspoelt. Na deze uitspoeling vult men ze met geconcentreerd salpeterzuur en laat deze vloeistof gedurende 5-10 minuten daarin staan. Nimmer wende men zeep, soda, asch of andere poetsmiddelen tot reiniging van deze veldflesschen aan. Deuken, verbuigingen en dergelijke moeten door deskundigen zoo als geweermakers enz. worden verholpen. Lekke plaatsen worden het best dichtgemaakt met een soldeer, bestaande uit 80 °/0 zink, 16 °/0 tin en 4 °/0 lood. Bij het dichtsoldeeren zorge men steeds dat zoowel het soldeer al s de omtrek van de te soldeeren plaats ruim met olie worden bestreken. Aluminium pannen, ketels enz late men nimmer droog op het vuur of heet op den vochtigen grond of op eene koele plaats staan, doch zorge er steeds voor de van het vuur genomen pannen enz. op droog gras, bladeren enz. te zetten. De reiniging dier artikelen kan gemakkelijk plaats vinden door afwrijven met gras, stroo enz. Eene uitspoeling met heet water en zand is in den regel onnoodig. Nimmer trachte men door poetsen enz. den bij nieuwe aluminium artikelen bestaanden zilverglans, welke in het gebruik gaandeweg geel wordt, te herstellen. De aluminium kookgereedschappen van Duitsch fabrikaat zijn in den regel aan de buitenzijde zwart gemaakt. Dit zwartsel laat op de kanten nog al gemakkelijk los; de alsdan gevormd wordende glimmende plekken kan men met slappe of harde was, welke stoffen gemakkelijk op aluminium houden voor geruimen tijd blijvend bedekken. T. J. A Molenaar. Deel II, 1896. 367 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 392