376 De wedrennen zijn, zooals van algemeene bekendheid is, proeven, waaraan men de paarden onderwerpt, tot beoordeeling hunner snel heid. Zij dateeren van de vroegste tijden. Reeds de Egyptenaren, Grieken en Romeinen gaven op groote feestdagen tot amusement van het volk groote wagenwedstrijden, waaraan door adel en vorsten werd deelgenomen. Zij stonden wijders zeer in eere bij de Arabieren, welke uitstekend de kunst verstonden de paarden te trainen. De moderne courses vinden hun oorsprong in Engeland; in welk jaar is niet met juistheid bekend, alleen leert ons de geschiedenis, dat zij reeds onder Hendrik II (115483) bestonden. In principe waren de wedrennen vroeger niet, wat zij tegenwoor dig zijn. Destijds wist men van trainen, renbanen noch groote prij zen af; men beschouwde ze noch als spel noch als speculatie. Yan hun werk komende, traden de paarden in het strijdperk, liepen afstanden van 6 tot 7 K. M. over ongelijk terrein onder een gewicht van 70 a 80 K. G. De prijs bestond slechts in een karwats of een zilveren dan wel gouden medaille, terwijl na de wedrennen overwinnaars en overwonnenen hunne gewone werkzaamheden her vatten. In 1770, tijdstip waarop de bekende Eclipse op de renba nen schitterde, bedroeg de afstand nog 6 K. M. gereden onder een gewicht van 77 K. G. Dat toen reeds zwaar gewed en hooge prij zen uitgeloofd werden, moge voldoende bljjken uit het feit, dat dit beroemde paard in zeventien maanden aan zijn eigenaar 625.000 francs opbracht. De courses hebben warme vereerders, doch bijna even vele tegen standers. De voorstanders van wedrennen merken terecht op, dat de uitwen dige bouw van een paard niet altijd een zekere waarborg is voor zijne eigenschappen en er werkelijk proeven moeten worden afgelegd, ten einde een vergelijking te kunnen maken. Het is buiten twijfel dat de wedrennen het beste en eenigste middel zijn, om paarden te waardeeren, waarvan energie en snelheid geëischt wordt. Goede resultaten op de renbaan zijn een zeker bewijs van een sterke samenstelling en een goed temperament; zij doen met recht een ruime borst, sterke beenen en krachtige spieren veronderstellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 401