877 Overwinningen op de renbaan zijn dus gewenschte waarborgen voor een goeden dekhengst. Wat de tegenstanders der wedrennen betreft, ook zij erkennen het nut er van, indien zij uitsluitend gehouden werden met een ernstig doel, tot ontwikkeling van het organisme en veredeling van het paardenras. Terecht vragen zijwat is tegenwoordig het hoofd doel der wedrennen? Het winnen van prijzen en weddenschappen. Wat geeft het gros der eigenaars van renstallen er om, of het ras van zijn renpaard al veredeld is, indien het toch niet wint en wat komt het er op aan of het ras al ontaard is, indien het paard maar het eerst den eindpaal bereikt. Bij het fokken van renpaarden offert men tegenwoordig alles op aan snelheid, niets aan het innerlijke, niets aan de kracht van het gestel. In het kort door een aanhoudend streven naar het verkrij gen van langere beenen, een schuinere schouder en een verhevener croupe zijn het voornamelijk de Engelschen, welke getracht hebben het geheele mechanisme in te richten op een groote snelheid van enkele minuten. Wijders beroepen de tegenstanders der wedrennen zich op de vele ongelukken, welke de wedrennen veroorzaken, zoowel wat paarden als jockey's betreft, terwijl het niet valt te ontkennen, dat het traineeren, waaraan de veulens van af hun tweede jaar reeds worden onderworpen, boven hunne krachten gaat en plaats heeft alvorens de beenderen en gewrichten voldoende vastheid hebben verkregen, met het onver mijdelijke gevolg van het te voorschijn roepen van talrijke overerfelijke beengebreken. Alles samenvattende, zal men onpartijdig oordeelende, moeten toegeven, dat de tegenwoordige wedrennen, het grootste deel der daartegen ingebrachte grieven verdienen, maar dat zij verbazend veel nut zouden kunnen afwerpen en oneindig veel zouden kunnen bij brengen tot het verkrijgen van goede troepenpaarden en tot verbe tering van het paardenras, indien men de afstanden vergrootte en de gewichten vermeerderde, met totale uitsluiting van niet volgroeide paarden. Het is toch duidelijk, dat bij het rijden over groote afstanden onder zwaar gewicht, meer de zoonoodige ausdauer op den voorgrond

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 402