- 378 zal tredeD, dan wel het gedurende korten tijd ontwikkelen van de maximum snelheid. De harddraverijen zijn van zeer ouden datum en verheugen zich in de sympathie van vele wetenschappelijke vereenigingen, erkende paardenkenners en fokkers van naam die ze zeer terecht beschouwen als het gewenschte middel tot verbetering van het ras onzer rijtuig- paarden. De voorbereiding welke zij eischen, levert een hoogst nuttige oefening voor de paarden op, welke de voortbewegende kracht en de vrije verrichtingen der verschillende functiën ontwikkelt, zonder de nadeelige gevolgen te veroorzaken, welke men zoo vaak bemerkt bij paarden opgekweekt voor de renbaan. Terwijl vroeger de harddraverijen in hoofdzaak onder den man plaats hadden, behooren deze tegenwoordig tot de zeldzaamheden en spant men de dravers thans voor lichte wagentjes, zoogenaamde sulkey's. Tentoonstellingen werken zeer gunstig op de eigenliefde der fok kers en bezitters van paarden en wanneer prijzen, premiën, medailles en getuigschriften door een geheel onpartijdige, deskundige jury op oordeelkundige wijze worden toegekend, zal zulks ten zeerste bijdragen, zoowel de paardenfokkerij als wel de liefhebberij in het houden van werkelijk schoone paarden, een aanmerkelijke schrede voorwaarts te brengen. Periodieke keuringen zijn in twee soorten te onderscheiden en wel in jaarlijksche heng sten-keuring en in ieder district afzonderlijk en in keuringen van alle in het district aanwezig zijnde paarden, met het doel hunne geschiktheid te beoordeelen voor den krijgsdienst, zoo 's Lands belang zulks mocht medebrengen. Bij de eerste soort keuringen worden evenals boven onderscheidingen toegekend en beoordeeld, welke hengsten in het stamboek zullen worden opgenomen. De tweede soort keuring, welke in Nederland verplichtend is, valt echter minder in den smaak, daar hierbij de eigenaars zich tevreden dienen re stellen met het vernemen der beslissing van de keuringscommissie, welke tevens de waarde der paarden taxeert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 403