384 dat de Arabieren de zuiverheid van het ras hunner paarden bewaren door hunne merrie's. Volgens deze zienswijze zoude men dus bij voorkeur de merrie moeten benutten tot verbetering der rassen. Geheel anders is o. a. het oordeel van den Generaal Daumas, een bekend Fransch hippoloog, die in een zijner werken schrijft: „Kies met de grootste nauwkeurigheid uwen hengst uit, want de merrie is niets dan een zak, waaruit ge goud zult putten, indien ge er goud inbrengt, doch slechts koper, indien ge er koper inbrengt.' Hier wordt dus de invloed van de merrie geheel geloochend. Beide zienswijzen zijn te absoluut gesteld, daar de ondervinding toch dagelijks leert, dat èn hengst èn merrie invloed op de veulens uitoefenen, en dat het overwicht van vele omstandigheden afhankelijk is. DE KEUZE VAK DEN HENGST. De dekhengst moet het ideaal van volmaaktheid zijn, zoodat men bij de keuze er van niet te voorzichtig en te veeleischend kan zijn. De volgende drie eischen zal men vóór alles moeten stellen Symmetrie in de vormen, afstamming van een oud en edel ras en geleverde bewijzen van kracht, volharding en snelheid. Meer in bijzonderheden afdalende zal de te kiezen dekhengst nog aan de volgende voorwaarden dienen te voldoen. Goede gezondheid en totale afwezigheid van erfelijke ziekten. De taille moet geëvenredigd zijn aan de te dekken merriën en verband houden met klimaat en voedsel. Door het gebruiken toch van groote en zware dekhengsten, in weinig opleverende en bergachtige streken, waar alle dieren een kleine taille hebben, loopt men groot gevaar wanstaltige of niet evenredig gebouwde producten te krijgen. Evenzoo zal het natuurlijk verkeerd zijn in vruchtbare vlakten, waar men groote merries aantreft, gebruik te maken van kleine hengsten, hoewel de slechte gevolgen niet zoo sprekend zullen zijn, als in het eerste geval. De meest gunstige leeftijd voor een dekhengst loopt van 5 tot 15 jaren. Dekhengsten beneden de 5 jaren putten zich spoedig uit, terwijl hunne veulens weinig krachtig en energiek zullen zijn en zeer veel aanleg zullen hebben voor een lymphatisch gestel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 409