389 B. De kruising (croisement), zijnde de paring van twee wezens van hetzelfde soort, doch van een verschillend ras, in casu dus van een hengst en van eene in ras verschillende merrie, met het doel een nieuw ras te vormen, hetwelk de eigenschappen en den bouw van het kruisende (1) ras heeft. De kruising wordt zeer veel toegepast en heeft snellere resultaten dan de voorgaande methode (A)men verhoogt er de goede eigen schappen door van een tweede klasse ras en verschaft het eigen schappen welke het niet bezat. Zoo verkrijgt men door de kruising van uitgezochte merriën van een middelmatig ras met een volbloedhengst veulens, welke zich io type van hun moeder verwijderen en langzamerhand de eigenschappen en samenstelling van den vader overnemen. Houdt men de kruising eenige geslachten vol, dan kan men het zelfs zoover brengen, dat het ge kruiste ras op één lijn met het kruisende ras komt te staan. Indien men echter met de kruising ophoudt, dan wel verzuimt van tijd tot tijd nieuw bloed te fourneeren, dan gaat het gekruiste ras weder langzamerhand achteruit, om ten slotte in zijn oorspronkelijken toe stand terug te keeren. Tot verbetering van den bouw en de samenstelling van verschil lende deelen, bedient men zich met succes van de kruising. Zoo heeft men de ramshoofden der Normandische paarden, welke zij dankten aan Deensche hengsten, doen verdwijnen door de kruising met Engelsche volbloedhengsten. Tot bestrijding van den aanleg tot verschillende ziekten, dan wel van slechte karaktertrekken, wordt eveneens met goeden uitslag de kruising aangewend. Eene kwaadaardige merrie door een goedaar- digen hengst gedekt zal zoo goed als zeker een veulen verkrijgen in karaktertrekken met den hengst overeenstemmende. Vergrooting der taille kan ook door kruising bevorderd worden, doch alleen in verband met krachtig en voldoende voedsel, omdat de algemeene ontwikkeling voor een goed deel hiervan afhangt. Kunnen alzoo van een oordeelkundige kruising groote voordeelen verwacht worden, even groot zijn de nadeelen in het tegenoverge- ,1) Hot gekruiste ras noemt men het ras, dat men verbeteren wil; het kruisende ras, het ras dat de verbetering te weeg brengt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 414