393 daarvoor het geschiktste, daar alsdan hengst en merrie zich het sterkst in hunne veulens doen gelden. Hengsten jonger dan 5 jaar geven zelden goede veulens, terwijl na 15-jarigen leeftijd hun voortplantings- vermogen zeer vermindert. Dit laatste sluit niet uit, dat oudere hengsten meermalen goede veulens hebben gegeven; vandaar dat de Engelschen hunne paarden eerst dan aan de fokkerij onttrekken, wanneer zij geen goede producten meer leveren. De tijd van het voorjaar is de eigenlijke dektijd; men heeft dan de meeste kans van slagen. Ofschoon dadelijk na zonsopgang dan wel 's avonds de beste tijd voor dekken is, kan dit op elk oogenblik van den dag geschieden. De tijd, welke verloopen moet tusschen het eerste dekken en een nieuwe dekking is slechts kort; de ondervinding toch heeft geleerd, dat het dekken het vruchtbaarste is enkele dagen na de geboorte van het veulen in sommige streken stelt men dien tijd op 3 a 5 dagen. Yallon raadt aan een tijdsverloop van 7 a 9 dagen, zooals dan ook in de Fransche staatsstoeterijen plaats heeft. Men kan geen regel stellen, hoeveel malen eene merrie dient gedekt te worden, alvorens zij bevrucht is. De eene merrie behoeft slechts één sprong, de andere verscheidene. In de hierboven genoemde stoeterijen, staat men iedere merrie vier sprongen toe. De tijd, welke men tusschen deze sprongen laat, is ook zeer verschillend en varieert van 8 uur, drie a vier dagen tot zeven k negen dagendeze laatste tusschentijd is de meest gewenschte en meest voorkomende. Yallon haalt dienaangaande nog het volgende aan: „De Arabieren laten hnnne merries veelal tweemalen op een „morgen dekken. Dikwijls heb ik zulks ook toegepast gedurende „mijn plaatsing aan de stoeterij Mastagenem en doe zulks nog zeer „dikwijls, sedert mij de Directie is toevertrouwd van de stoeterij der „cavalerie-school. Steeds heb ik er mij goed bij bevonden, vooral bij „koude merries en dezulke, welke een buitengewonen aanval van „geslachtsdrift hadden. Het heeft echter geen nut bij merries, welke „goed gedisponeerd en zeer vatbaar zijn." De voorbereiding tot Jiet dekken Merries, welke iederen dag geregeld werken en geen al te over-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 418