416 „Ce procédé suivi, le rapport d'ensemble présentera sans duI doute „un intérêt particulier pour les puissances qui se trouveront plus ou „moins engageés dans des expeditions coloniales; en cequi nous concerne „nous trouverons profit k l'analyser." Men ziet het, zij, die niet voetstoots de denkbeelden van Senda overnemen, behoeven voorloopig nog niet te vreezen, dat zij in slecht gezelschap verkeeren. Daar ik mij slechts tot taak gesteld heb om er in algemeenen zin op te wijzen, hoe de tactische regelen, die voor onmiddellijke toe passing in Europeesche toestanden geschikt zijn, wijziging in Indië behoeven, zou ik hiermede kunnen eindigen. Het bestek van dit artikel laat niet toe een uitgewerkte beschouwing te leveren omtrent de in onze voorschriften noodzakelijke wijzigingen, noch om een tactische handleiding voor den strijd tegenover den inlandschen vijand te ontwerpen. Wellicht zal eenmaal het legerbestuur hiertoe beslui ten of wel zullen meer bevoegden dan ik dit onderwerp terhand nemen. Met eenige voorbeelden slechts wil ik aangeven in welke richting wijziging mij wenschelijk voorkomt. Ons velddienst-voorschrift behandelt uitgewerkt de stelselmatige voorposten. Deze zullen in den Europeeschen bewegings-oorlog zelden meer toegepast wordenhet is het voorpostenstelsel, hetwelk in hoofdzaak toegepast zal worden door aanvaller en verdediger van een vesting of een uitgebreide verdedigende stelling. In den bewegingsoorlog zullen zij veryangen worden door marsch- voorposten. Tegenover den inlandschen vijand zal men als regel noch stelsel matige noch marscA-voorposten kunnen en mogen toepassen. De beveiliging der rustende troepen is in Indië de beveiliging van een gesloten bivak. Welnu, even vele bladzijden als ons veld dienstvoorschrift wijdt aan de stelselmatige voorposten, die in Indië tegenover den Europeeschen vijand zelden en tegenover onzen hoofd vijand, den inlander, nooit zullen worden toegepast, even weinig regels geeft het voor de wijze, waarop onze bivaks moeten worden beveiligd. En wat is het gevolg?

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 441