417 Dat men in het garnizoen herhaalde malen de stelselmatige voor posten ziet beoefenen en kader en manschappen door het inprenten van verplichtingen, gedragregels enz., die zij tegenover den inlandschen vijand niet noodig hebben, onjuiste begrippen aanleert. Wie van de officieren beoefent echter met zijn troep een behoorlijk logisch gedacht beveiligings-systeem voor een ingenomen bivak tegen over een inlandschen vijand? Slechts een enkele en dan nog nage noeg geheel volgens eigen inzichten. De laatste gebeurtenissen op Atjeh hebben ruimschoots gelegenheid gegeven tot het innemen van bivaks, men vrage dus de vele van Atjeh terugkeerende officieren eens naar de normaal-beveiligingswijze aldaar toegepast. Hoogst waarschijnlijk lezer, zal het u daarbij gaan als mij, zult ge niet één normaal-wijze, maar zult ge tal van verschillende wijzen vernemen en zult ge tot de overtuiging komen, dat iets nvorschriftsmaszigs hier niet te onpas zou zijn, daar er veel te veel ruimte voor lang niet altijd juiste opvattingen overblijft. Ons gevechtsvoorschrift hecht zeer terecht groote waarde aan de gesloten formatie met tusschenruimten" Het is de normaal-formatie tegenover den inlandschen vijand slechts zeer zware terreiumoeilijkheden en een bewapening des vijancs met vele en goede vuurwapenen kunnen er toe dwingen deze formatie te verlaten. Toch hinkt ook dit voorschrift nog op twee gedachten. Doordat het de verspreide gevechtsorde zeer gedetailleerd voorop zet, is het oorzaak, dat het meerendeel der compagnies-commandanten bij de oefeningen de grootste aandacht aan deze laatste vechtwijze schenkt. Hoe vele malen ziet men, rekening houdende met de meer over zichtelijke en beter begaanbare Europeesche terreinen, gedurende oefeningen en ook te velde zij patrouilles en zelfs zijtroepen bij marchee- rende colonnes indeelen, terwijl het terrein zulks niet toelaat. Wat is dan het gevolg? öf verbazende vertraging öf wel afdwaling der bedoelde patrouilles. Hoe dikwijls waren dergelijke patrouilles niet te zwak, vielen zij in hinderlageu en werden zij meedoogenloos afgemaakt. Het in Europa tegenover een volgens dezelfde moraliteitsbegin selen te werk gaanden vijand geldende beginsel, om door kleinere afdeelingen bloot te stellen, grootere tijdig te verwittigen van een hun

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 442