424 dan de helft was neergeschoten, week de rest en vluchtte naar Buluwaijo. Daily Chronicle. 10 Nov. 1893. Groote slachting der Matabelen. Onder bescherming der kanon nen en Maxims trokken de troepen in drie kolonnes van uit verschil lende punten voorwaarts. De Matabelen verdedigden zich met hel denmoed en wanhopig en naderden in dichte massa's uit hun kraal, ten einde de Engelschen terugtewerpen. Toen was het oogenblik der groote slachting aangebroken. De Maxims geplaatst achter klein houtgewas, overstelpten de Matabelen met projectielen, zoodat zij met geheele rijen neervielen, en op sommige plaatsen de lijken 3 en 4 dik lagen; 1500 Matabelen vielen. Van verdere aanhalingen wil ik mij onthouden, daar deze voldoende zijn om de onmenschelijke uitwerking dezer kanonnen te doen zien, en alhoewel het als doel moet gesteld worden om een strijd zoo spoedig' mogelijk te eindigen, zoo houdt hier elk denkbeeld van eerlijk strij den op, want tegen zulk een projectielenregen, is geen soldaten moed bestand, daar houdt het gevecht op, en begint het moorden. Eén goede eigenschap hebben de Maxims, ze zijn zeer duur en ver slinden een kolossale hoeveelheid munitie. Verder kunnen wij nog mededeelen, dat het groote gebrek, klevende aan de snelvurende kanonnen, Nordenfeldt, enz., zijnde de onmogelijk heid om te controleeren of alle patronen verschoten worden, de aanlei- dende oorzaak is geweest, dat Maxim tot zijne tegenwoordige machine kanonnen is gekomen, wier beginsel hier op berust, dat het laden en het afvuren een gevolg is van het schieten, en dat, weigert een patroon, de toestel stilstaat, daar dan de bewegings-factor, het recul, ontbreekt. Doordat nu ieder schot afgegeven wordt door 't recul van het vorige voorkomt men in de D plaats het gevaar van nabranders, is 2° het richten gemakkelijker, doordat het benutten van het recul den schok op de affuit vermindert en is 3* de vuursnelheid belangrijk vermeerderd. Uit den aard der zaak kan men zich voorstellen, dat deze mitrail leurs zeer samengesteld zijn, iets wat een slechte factor voor een oor logswapen is, doch de rapporten luiden gunstig. Reeds hier en daar heb ik iets over de samenstelling gezegd; ik wil trachten, dit in het kort te voltooien, zoover het gemis aan uit voerige teekeningen dit toelaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 451