426 (spiraalveer en veer, waarop de zwengel aanslaat) zal het raam na te hebben gereculeerd weder vooruitgaan en zal de kruk na een 1/2 slag te zijn gedraaid, weder evenveel terugdraaien; door deze krukbe- weging ontstaat de werking der laad-en ontstekingstoestellen. Zooals reeds gezegd is, bevinden zich de patronen in een gordel, of houder bestaande uit reepen zeildoek door messing-plaatjes tegen elkaar verbonden, zoodat tusschen iedere twee plaatjes genoeg ruimte is voor een patroon; om de vier zijn die koperen plaatjes langer, voor betere geleiding van den band. Iedere band bevat 150 400 patronen en 4 aan elkander verbonden banden van 1600 patronen liggen in een patroondoos (e). De patroon gordel wordt in een opening van den kulas geschoven en door een afzonderlijke inrichting (d) bij elk schot een weinig naar links geschoven, zoodat telkens een patroon verticaal boven den loop komt te liggen. De juiste ligging der patronen, zoodra zij uit den gordel zijn, wordt verzekerd door twee geleide-ribben, waartusschen zij moeten schuiven. Boven de opening voor de patronen is een slede, die in sponningen naar rechts en links kan schuiven. Een nok aan de boven kant der slede grijpt in een ovaal gat van den bovenarm der kruk, terwijl de onderarm, doordat de loop voor- en achteruitgaat, heen- en weer wordt bewogen en de slede die beweging doet volgeD. Aan de onder kant van de slede is een veerende pal, die naar rechts bewegende over een patroon heen glijdt en naar links gaande deze patroon een weinig naar links duwt; een tweede pal belet het terugschuiven van den gordel, wanneer de rechter pal naar rechts beweegt. De patronen komen als volgt uit de gordels in de machine. De pin van de kruk is verbonden aan een drijfstang, het vooreinde is gevorkt en door een bout draaibaar verbonden aan het slot, dat met 2 ribben schuiven kan in sponningen van het raam Gaat het raam achteruit, dan moet ook het slot achterwaarts, doch dat mag niet, voor dat het projectiel den loop heeft verlaten. Het slot is voorzien van een patroonplaat, die daaraan verschuif baar is bevestigd, de patronen nu komen met hunne bodems tegen die plaat en de randen pakken achter sponningen, waarin ze juist passen. De bovenste patroon wordt bovendien gesteund door een veerend

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 453