427 plaatje, de middelste door een vast stootbodemplaatje met kanaal voor de slagpin, terwijl een veerende nok de patroon van onderen steunt. Twee zijwaarts geplaatste nokken grijpen de verdikkingen van de tuimelaars, die door de drijfstang bewogen worden. Door een bijzondere samenwerking van al deze nokken, sponnigen, tuime laars enz. zal het slot op een gegeven oogenblik door het reculee- ren achterwaarts bewegende ledige huls verwijderen en een pa troon uit den gordel trekkenop een zekere hoogte gekomen, daalt de patroonplaat, de ledige huls komt vrij van de sponningen in het afvoerkanaal, waarin zij vast geklemd wordt en eerst door een volgende ledige huls verder wordt verwijderd; de bovenste patroon komt in de kamer en bij het naar bovengaan van de patroonplaat wordt een volgende patroon gegrepen Binnen in het slot beweegt zich tusschen geleiribben de haan met slagpin, die steeds naar voren wordt gedrukt door den langen arm van de slagveer. In eene uitsnijding van den haan grijpt de bovenarm van den spanner, die van een rust is voorzien, vóór den tand van een stang, die door den korten arm van de slagveer steeds tegen den spanner wordt aangedrukt. De drijfstang heeft tusschen het gevorkte einde een nok, die, wanneer de drijfstang bij draaiing der kruk naar beneden beweegt, op den achterarm van den spanner drukt, dezen achter over doet draaien en den haan spannen. De tand van den stang grijpt dan in de rust van den spanner, maar tevens springt de hak van de rust8tang onder de werking van de ruststangveer in eene uitsnijding van den haan, waardoor ontijdig afvuren wordt belet, wanneer door eenig toeval de spanner loslaat. Kort vóór het oogenblik van vuur- geven slaat de drijfstang tegen het einde der ruststang aan en licht den hak uit de insnijding van den haanzoodat deze nu slechts door de stang wordt vastgehouden. Onder in de kulas bevindt zich de afvuurstang, die door een spi- raalveer steeds naarvoren wordt getrokken, totdat het vooreinde aanligt tegen de stuitnok. Wordt de afvuurstang achteruit bewogen door den trekker (die uit een drukknop enz. kan bestaan of uit een geweertrekker), dan komt de onderkant van de stang, op het oogen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 454