433 ervaring a. a. mij tot de ridderlijke bekentenis zal brengen, dat de schaduwzijden door mij te donker zijn gekleurd enz., aan de andere zijde zich ingenomen betoont met eenige gunstige besprekingen zijner denkbeelden in couranten door anonimi, wier ervaring hij toch zeker ook niet kan beoordeelen, en dat hij zich in den aanhef van zijn laatste artikel beroept op een uitspraak in 1867 door den toenma- ligen kapitein Netscher gedaan, welke 25 jaar later „na meerdere ervaring, hoogeren leeftijd en rijpere ondervinding" zoo volledig door dien bekwamen officier werd herroepen. In de tweede plaats vestig ik nog even de aandacht op een zaak, waarop ik in mijn vorig artikel niet voldoende gewezen heb. Door een beproefd hoofdofficier van het Indische leger, die zoowel in Nederland als in Indië als wetenschappelijk ontwikkeld officier een zeer goeden naam heeft, werd mij n.l. als zijn meening ter zake medegedeeld, dat, hetgeen door mij reeds omtrent staf- en intendance officieren was aangetoond, in even hooge mate voor alle hoofdoffi cieren geldt, en dat het een onmogelijkheid moet worden geheeten, om in het stelsel van den schrijver der brochure goede hoofdofficieren voor expeditie en korpscommandanten in Indië aan te kweeken. Noch in de hoogere rangen, noch in gewichtige betrekkingen in lagere rangen kan men de kennis, de liefde voor Indië en de toewijding bezitten, onmisbaar voor de vervulling onzer taak alhier, wanneer men 2/3 van zijn diensttijd in Nederland doorbrengt en hier slechts tijdelijk vertoeft. NASCHRIFT YAN DE REDACTIE. "Wij vestigen nog ten zeerste de aandacht van onze lezers op de militaire canserie over dit onderwerp, voorkomende in het Weekblad „Insulinde" van 27 October jl. en volgende. Na de verrassingen, welke het moederland het Indische leger in de laatste jaren bereid heeft, en die wij moeilijk in de rubriek „zege ningen" zouden kunnen plaatsen, heeft de brochure „samensmelting der officierskaders" geen geringe bezorgdheid bij ons verwekt. De gedachte wil ons nl. niet verlaten, dat de schrijver van die

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 460