IETS OVER DE TEGENWOORDIG IN GEBRUIK ZIJNDE SPRINGMIDDELEN. (Vervolg van blz. 461deel I (Slot). Klasse IV. Dynamiet. Wij komen nu aan het eerste gedeelte van eene zeer belangrijke klasse van springmiddelen, die in de laatste 20 jaar het onderwerp zijn geweest van diepzinnige studies. Men verstaat onder „G-enitreerde samenstelling" elke chemische samenstelling, die ontplofbare eigenschappen bezit of die in staat is zich met metalen tot eene ontplofbare samenstelling te verbinden en die ontstaan is door de werking van salpeterzuur (al of niet ge holpen door zwavelzuur) of van een mengsel van een nitraat met zwavelzuur op eene koolstofhoudende stof, onverschillig of die chemische samenstelling al of niet gemengd is met andere stoffen. Men ziet, dat deze definitie zeer omvattend is en dat een groot aantal stoffen van het nitroglycerine tot aan het picrinezuur en het nitrobenzol er onder worden begrepen. Zij omvat eene menigte zelfstandigheden, die, volgens de in de inleiding gegeven definitie niet of tenminste nog niet onder de springmiddelen worden gerangschikt. De klasse, die wij nu gaan bestudeeren, bevat alleen de spring stoffen, die geheel of gedeeltelijk uit nitroglycerine bestaan en die men in het algemeen dynamiet noemt. Nitroglycerine werd ontdekt in het jaar 1847 (1) door A. Sobrero in het laboratorium te Pelouza. Het ontstaat door de inwerking van salpeterzuur en zwavelzuur op glycerine. (1) Volgens sommige sohrijvers in 1946.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 47