32 aangegeven door de temperatuurverlaging, veroorzaakt door het ophouden der scheikundige werking. Zoodra de temperatuur beneden een zeker minimum daalt, doet men het mengsel van de zuren en het nitroglycerine in een ander vat. Door het verschil in dichtheden scheidt zich het nitroglycerine (dichtheid 1.6) na eenigen tijd af, en drijft boven op de zuren. Men giet het af en wascht het met water of met eene alcalische vloeistof, om het te ontdoen van het minste vrij zuur; vervolgens filtreert men het en doet het in een ander vat, waarna het gereed is voor de bereiding van dynamiet of eenig ander analoog springmiddel. Het is noodzakelijk dat het nitroglycerine vrij is van elk zuur, vooxal van salpeterigzuur; het moet zoo zuiver mogelijk zijn. Ten einde dien hoogen graad van zuiverheid te bereiken, moeten de grondstoffen zuiver zijn en de zuren de vereischte concentratie hebben. De glycerine moet eene dichtheid hebben van 1.26 en vrij zjjn van kalk, ijzer, alimiuium en chloorverbindingen, vooral van de laatste drie, wier aanwezigheid de afscheiding van nitroglycerine ten zeerste bemoeilijkt. (1) Yolgens de scheikundige formule zou elke gewichtseenheid glycerine 2.47 gewichtseenheden nitroglycerine moeten opleveren, maar in de practijk is dit laatste getal slechts 2. Men schrijft dit verlies hieraan toe, dat nevens de nitroglycerine andere in mindere mate genitreerde samenstellingen ontstaan en dat er later bij de wassching eenige van deze laatste verbindingen worden verwijderd. Eene andere bereidingswijze van nitroglycerine is het proces Boutmy (2), dat in 1882 gevolgd werd in de fabriek van Pembrey, maar dat verlaten werd, nadat er een ernstig ongeluk had plaats gehad. Dit proces bestond in het bereiden van twee mengsels, het eene bestaande uit zwavelzuur en glycerine en het andere uit zwavelzuur en salpeterzuur en daarna deze mengsels samen te voegen. Dit proces bood werkelijk eenige voordeelen aart, maar daartegenover (1) Deze beschrijving is een réfumé vfn een fragment uit de lezirg g«Vouden door M. G. M. Roberts, directeur der fabrieken van Ardeer, op den 25en April 1883; in dit hoofdstuk zal nog melding gemaakt worden van andere beschouwingen uit die lezing. (2) In Frankrjjk bekend onder den naam van proces van Yonges, uitgedacht door Boutmy en Faucber.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 49